Subiect "calcul varsta de pensionare" Deschis de VICTORIA la data: 04/23/2013 4:09pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul varsta de pensionare
Scris de: VICTORIA la data: 04/23/2013 4:09pm
Gen:masculin
Data nasterii:22.06.1954
Stagiul de cotizare:47 ani 3 luni si 27 de zile
Alte date:
Intrebare:Tatal meu a fost pensionat pt. invaliditate in baza deciziei din 11.07.2011 ( cod de invaliditate N22), incepand cu data de 15.05.2011.In decizia sunt trecute urmatoarele date: varsta la data inscrierii la pensie 56 ani 10 luni 23 zile, varsta emiterii deciziei medicale 56 ani 9 lunisi 21 zile, stagiul complet de cotizare 47 ani 3 luni si 27 de zile, din care:6 ani 10 luni 9 zile-conditii normale de munca, 5 ani 1 luni 8 zile-conditii deosebite de munca, 25 ani 9 luni 12 zile-in gr. II de munca, 7 ani 6 luni-stagiu aferent grupe de munca, 1 ani 4 luni 3 zile-perioade asimilate, 8 luni 25 zile-stagiu aferent perioadelor de incapacitate temporara de munca. Va rog sa imi spuneti daca poate iesi anticipat la pensie,si daca da,la ce varsta si daca i se va micsora cuantumul pensiei si la ce varsta poate iesi la pensie de limita de varsta. MULTUMESC!
Re: calcul varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 04/24/2013 1:20am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 22 iunie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 30 ani in gr II echivalata cu conditii deosebite si conditii deosebite beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu 7 ani avea dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani adica din 22 iunie 2012.
Actuala lege a pensiilor prevede ca trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta sa se faca din oficiu (fara cerere). Deci daca dupa 22 iunie 2012 nu a primit o alta decizie de pensie pentru limita de varsta adresati-va Casei de pensii de care apartine.
Re: calcul varsta de pensionare
Scris de: vasea la data: 04/24/2013 7:11am
Gen:feminin
Data nasterii:10 martie 1954
Stagiul de cotizare:13 ani
Alte date:
Intrebare:am si eu o problema...
maica-mea a iesit la pensie acum cativa ani cu o pensie care nu o multumeste deloc. A lucrat la fostul CAP din localitate vreo 18 ani apoi la sta vreo 10. pentru ca nu realizase stagiul complet in niciunul dintre cazuri a primit o pensie cu vreo 20 de lei mai mare dacat o pensie sociala(pt cei care nu au lucrat deloc).dupa iesire la pensie la mui relizat niste ani de cotizatie avand in prezent 13 ani si 2 luni de munca numai la stat. inrebarea este daca i se poate calcula acum o noua pensie in functie de acest nr de ani lucrati la stat?
multumesc anticipat pentru ajutor!!!
Re: calcul varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 04/24/2013 8:32am
Pentru Vasea
Datele prezentate sunt neclare.
Nu intelegem ce fel de pensie a primit deoarece conform legii pensiilor avea dreptul la pensie pentru limita de varsta fara reducerea varstei de pensionare in 10 noiembrie 2013
Daca a beneficiat de reducerea varstei de pensionare si a iesit la pensie pentru limita de varsta, conform art 107 aliniatele (3) si (4) din legea pensiilor 263/2010 poate cere recalcularea pensiei daca are stagii de cotizare care nu au fost luate in calcul la actuala pensie.
Re: calcul varsta de pensionare
Scris de: VICTORIA la data: 04/29/2013 6:12am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc! Dar am alta nelamurire. Tatal meu a fost la Casa Judeteana de Pensii si cei de acolo i-au raspuns pur si simplu: " Ce va convine sa primiti pensie anticipata?". Ma gandesc ca ar scapa de controalele pe care trebuie sa le faca periodic si de toate demersurile ce tin de pensia de invaliditate. Daca va solicita pensie anticipata, pt. ca ati spus ca avea dreptul din 2012, cuantumul pensiei se va reduce si, daca da, cam cu cat la suta? MULTUMESC!
Re: calcul varsta de pensionare
Scris de: VICTORIA la data: 04/29/2013 6:17am
Gen:masculin
Data nasterii:22.06.1954
Stagiul de cotizare:47ani 3luni 27 zile
Alte date:descrise in intrebarea anterioara din data de 23.04.2013
Intrebare:Multumesc! Dar am alta nelamurire. Tatal meu a fost la Casa Judeteana de Pensii si cei de acolo i-au raspuns pur si simplu: " Ce va convine sa primiti pensie anticipata?". Ma gandesc ca ar scapa de controalele pe care trebuie sa le faca periodic si de toate demersurile ce tin de pensia de invaliditate. Daca va solicita pensie anticipata, pt. ca ati spus ca avea dreptul din 2012, cuantumul pensiei se va reduce si, daca da, cam cu cat la suta? MULTUMESC!
Re: calcul varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 04/29/2013 8:43am
Si noi suntem nelamuriti cum au facut calculele cei de la Casa de pensii.
Cu datele prezentate(repetam 5 ani, 1 luna, 8 zile in conditii deosebite de munca si 25 ani, 9 luni, 12 zile-in gr. II de munca ) tatal dv avea dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani adica din 22 iunie 2012.
Nu se pune problema pensiei anticipate deoarece pe aceasta o poate cere numai la varsta de 60 ani adica in 22 iunie 2014.
Daca doreste sa iasa la pensie pentru limita de varsta sa ceara in scris, prin o cerere depusa la registratura Casei de pensii, pensie pentru limita de varsta si daca i se refuza sa depuna o contestatie catre Comisia Centrala de Contestatii. Contestatia se depune tot la registratura Casei de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1