Subiect "PREDEDERI LEGALE" Deschis de Cirstea Catrina la data: 04/24/2013 3:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PREDEDERI LEGALE
Scris de: Cirstea Catrina la data: 04/24/2013 3:00am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Sotul meu a primit decizia de iesire la pensie la limita de varsta.In prezent lucreaza la o firma privata.Intentioneaza sa lucreze in continuare , dupa pensie, intrucat firma nu este de stat , nu e bugetar ;;;
La momentul asta, mai este nevoie ca firma la care lucreaza sa-i desfaca contractul de munca pentru pensie si sa-i faca iar angajare sau contract de colaborare ?? Atata timp cat nu este bugetar , considerati ca din pct. de vedere legal poate continua activitatea fara a mai intocmi firma respectiva toate formalitatile (respectiv DCM si apoi reangajare ) ??
Re: PREDEDERI LEGALE
Scris de: la pensie la data: 04/24/2013 7:11am
Intrebarea dv are legatura cu legislatia muncii nu a pensiilor si credem ca puteti obtine un raspuns autorizat de la Inspectoratul Teritorial de Munca (ITM).
Noi putem sa ne spunem o parere neautorizata si anume :
Este in interesul sotului dv sa inchee un nou contract de munca.
Prevederea legala care reglementeaza aceasta situatie este legea 53/2003 Codul Muncii care la art 56 litera d) modificat prin legea 40/2011 precizeaza:
„Contractul individual de munca inceteaza de drept:
…. la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare…”
Dar aceasta prevedere nu este obligatorie si angajatorul poate sa accepte ca sotul dv sa lucreze in continuare pe un contract care a incetat de drept si sa constate aceasta stare atunci cand doreste el fara nici o alta motivatie. Pe de alta parte daca incheie un alt contract de munca acesta nu poate inceta decat in conditii prevazute de lege.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1