Subiect "intrebare" Deschis de RUSU IOAN la data: 04/27/2013 8:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: RUSU IOAN la data: 04/27/2013 8:51am
Gen:M
Data nasterii:04 10 1970
Stagiul de cotizare:19 ani
Alte date:pensionat pe caz de boala,gradul 2 de invaliditate,capacitatea de munca pierduta in totalitate
Intrebare:as dori sa va intreb daca se tine cont la calculul pensiei de salarul avut si in cit timp primesc calculul pensiei de boala daca depun dosarul la casa de pensii puna la data de 30 04 2013?multumesc.
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 04/29/2013 6:05am
octombrie 2035 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pensia dv de invaliditate va fi calculata astfel :
1 Pentru stagiul de cotizare de 19 ani se va calcula un punctaj in functie de salariile (castigurile salariale) realizate de dv, asemanator calculului pensiei pentru limita de varsta.
Acest calcul il puteti face cu programul de calcul de pe site
Inainte de utilizarea programului cititi indrumarile date de noi pe site si cu multa atentie cele de la paginile de la adresele :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
http://www.lapensie.com/logare.php
2 Prin decizia de pensionare de invaliditate de gr 2, pentru faptul ca aveti un stagiu de cotizare mai mic decat stagiul complet de cotizare de 35 ani, vi se acorda un stagiu potential de 16 ani. Pentru stagiul potential de 16 ani primiti un punctaj suplimentar de 8,8 puncte care se adauga la punctajul obtinut la punctual 1
3 Punctajul mediu al pensiei se calculeaza impartind punctajul total la 35 ani dupa care rezultatul se inmulteste cu 1,06.
4 Valoarea pensiei se calculeaza inmultind rezultatul obtinut la punctual 3 cu valoarea punctului de pensie care acum este de 736,10 lei
Daca vreti sa calculati pensia cu programul de pe site si aveti probleme reveniti si va vom ajuta.
Nu putem sa va precizam in cat timp veti primi decizia de pensionare deoarece de obicei Casa de pensii depaseste termenul legal de 45 zile.
Re: intrebare
Scris de: RUSU IOAN la data: 05/09/2013 7:44am
Gen:M
Data nasterii:04 10 1970
Stagiul de cotizare:19 ani
Alte date:pensionar de boala gr. 2 din 26.04.2013
Intrebare: pe decizia de pensionare am trecut diagnosticul POLIARTRITA URICA CU TOFI GUTOSOI MULTIPLII si GONATROZA GR.4 GENUNCHI STING. As dori la stiu daca pot beneficia de pensie de handicap si in ce conditii?multumesc.
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 05/10/2013 1:49pm
Faceti o confuzie. Nu exista pensie de handicap ci indemnizatie pentru persoanele cu handicap.
Aceasta indemnizatie se acorda numai celor care au certificate de handicap.
Pentru a vedea daca pentru diagnosticul stabilit vi se poate elibera certificat de handicap trebuie sa va adresati comisiei de evaluare a persoanelor adulte cu handicap de pe langa Consiliul judetean din judetul dv de domiciliu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1