Subiect "calcul pensie invaliditate" Deschis de Popescu la data: 04/28/2013 2:26pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie invaliditate
Scris de: Popescu la data: 04/28/2013 2:26pm
Gen:M
Data nasterii:21.06.1961
Stagiul de cotizare:27
Alte date:
Intrebare:am facut o simulare, dar nu stiu la calc. pensie de invaliditate, cum sa fac mai departe calculul
Re: calcul pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 04/29/2013 7:35am
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si avem urmatoarele observatii :
1 In calcul se introduce si perioada stagiului militar. Daca aveti stagiu militar si inainte de ianuarie 1984 modificati data de incepere a activitatii introducand data inceperii stagiului militar pentru a putea introduce in calcul toata perioada stagiului militar.
2 Sporul de vechime inainte de aprilie 1992 este introdus relativ bine. Sporul de vechime (in general toate sporurile) dupa aprilie 1992 pana la includerea lor in salariul inscris in carnetul de munca se introduce numai daca aveti adeverinta de la angajator cu acesa.
3. Prin decizia de pensie de invaliditate, pentru faptul ca nu aveti stagiul complet de cotizare realizat, vi se acorda un stagiu potential pentru care veti primi un punctaj suplimentar.Pentru a va putea calcula acest stagiu potential si punctajul aferent reveniti cu urmatoarele informatii :
- Data de iesire la pensie de invaliditate.
- Stagiul de cotizare (inclusive stagiul militar) pe care il veti avea la iesirea la pensie de invaliditate.
- Gradul de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1