Subiect "grupa de munca" Deschis de gepop la data: 04/28/2013 4:17pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupa de munca
Scris de: gepop la data: 04/28/2013 4:17pm
Gen:f
Data nasterii:30 03 1955
Stagiul de cotizare:33ani
Alte date:
Intrebare:in perioada 1980-1986 am lucrat in grupa l de munca, dupa care m-am mutat in invatamant. colegii mei au primit adeverinte pt conditii speciale de munca, in baza unor p.v. intocmite prin 1996. daca eu nu mai eram in turnatorie in 1996, nu trebuie sa primesc adeverita pt cond. speciale? daca o primesc, cu 100% sau sub 100% cand puteam sa ma pensionez la limita de varsta? mutumesc anticipat
Re: grupa de munca
Scris de: la pensie la data: 04/29/2013 7:46am
Ati mai pus aceasta intrebare la care v-am raspuns.
Acum modificati stagiul de cotizare lucrat in gr I si nici de acesta nu sunteti sigura, in plus nu ati lamurit echivalarea stagiului de gr I cu conditii speciale sau conditii deosebite..
Mai intai lamuriti cu angajatorul situatia acestui stagiu si daca veniti cu precizarile necesare va vom face un nou calcul.
Re: grupa de munca
Scris de: gepop la data: 05/08/2013 2:57pm
Gen:
Data nasterii:31 03 1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:perioada corecta pt lucrul in cond speciale de munca este 1 09 1981 pana in 1 martie 1987. cu 1 martie 1987 pana in septembrie 1990 am lucrat la un grup scolar, fiind platita de aceeasi unitate, in baza pontajului efectuat de scoala. problema mea este ca mi-e teama ca angajatorul nu-mi va elibera adeverinta de cond speciale (asa cum au primit colegii mei care au ramas in turnatorie si care au fost prinsi in niste procese verbale cu 100% in cond speciale. eu stiu ca ordinul 50 s-a aplicat retroactiv pt cei care au lucrat in grupe de munca. daca nu-mi dau adeverinta ce trebuie sa fac, deoarece in arhiva ma va gasi pe statele de plata ale sectiei de grupa 1 de munca. va rog ajutati-ma!
Re: grupa de munca
Scris de: la pensie la data: 05/09/2013 4:13am
Ne pare rau dar noi am inteles prin precizari clarificarea situatiei nu presupuneri.
Mai intai mergeti si cereti adeverinta la angajator si acesta ar trebui sa elibereze o adeverinta pentru perioada 01 09 1981 – 01 martie 1987 in grupa I si daca locul dv de munca a fost incadrat ulterior in conditii speciale sa fie precizat aceasta echivalare in adeverinta.
Daca locul dv de munca in gr I a fost echivalat cu conditii speciale si angajatorul nu va elibereaza adeverinta pentru perioada de mai sus puteti depune o actiune in justitie impotriva angajatorului pentru incadrarea stagiului de 5 ani si 6 luni in conditii speciale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1