Subiect "calcul pensie" Deschis de dst la data: 04/29/2013 9:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: dst la data: 04/29/2013 9:44am
Gen:F
Data nasterii:21.09.1953
Stagiul de cotizare:38.58 ani (inclusiv 4 ani facultate/zi)
Alte date:
Intrebare:
am depus dosarul de pensie din 28 martie 2013; sa-mi spuneti si mie va rog cum este cu art 99 din legea pensiilor( 0,5% pe luna... la ce se aplica... sa-mi dai un exemplu concret...)
si, la punctajul mediu anual obtinut se aplica si indicele de corectie de 1.05..
mi s-a atra atentia asupra acestor aspecte dar nu stiu exact cum se aplica...
multumesc
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 04/30/2013 9:19am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 21 martie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si stagiul minim de cotizare de 14 ani.
Art 99 din legea pensiilor 263/2010 prevede ca persoanele care continua sa lucreze dupa varsta standard de pensionare, pe perioada lucrata dupa aceasta varsta li se majoreaza punctajele lunare cu 0,5 %.
De exemplu dv realizati varsta standard de pensionare in 21 martie 2013. Daca nu depuneati dosarul de pensionare si mai lucrati si lunile aprilie si mai 2013 punctajul realizat pe aceste doua luni se majora cu 0,50 %. Adica daca realizati un punctaj lunar de 1 punct acesta se majora la 1,005 puncte
La punctajul mediu anual se aplica indicele de corectie de 1,06 prevazut in art 170 din legea pensiilor 2063/2010 pentru pensionarii iesiti la pensie prima oara, in anul 2013.
Re: calcul pensie
Scris de: dst la data: 05/08/2013 3:03am
Gen:F
Data nasterii:21.09.1953
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc pentru raspuns! Mi s-a prelungit ctr de mca individual cu inca 2 luni ( adica mi s-a desfacut ctr de mca la 21 martie 2013, data implinirii varstei de 59 ani si 6 luni) si mi s-a facut alt ctr pe perioada det, adica 2 luni pana la 21 mai 2013)... inteleg ca ptr aceste 2 luni se aplica 0,5%?
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 05/09/2013 3:53am
Ati inteles gresit. Art 99 alin (3) din legea pensiilor prevede ca majorarea de 0,5 % nu se aplica pe perioada in care se cumuleaza pensia cu salariu. Dv depunand dosarul pentru pensie in 28 martie aceasta vi se acorda din aceasta data si incepand din 28 martie cumulati pensia cu salariu si nu se va aplica majorarea.
Conform art 99 alin (1) din legea pensiilor vi se va aplica majorarea de 0,50 % numai pe perioada 21 martie – 28 martie 2013.
Re: calcul pensie
Scris de: dst la data: 05/09/2013 7:33am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:cu siguranta n-am inteles bine... art 99 nu mai are de fapt nici un rost deoarece, indata ce implinesti varsta de pensionare ti se desface automat ctr de mca si, daca mai doresc cei ce conduc unitatea ti se mai face un ctr pe per det...sau nu... deci nici asa nici asa nu beneficiezi de 0,5%.... ce luni sa lucrezi in plus daca te chiama la perzsonal si-ti da decizia de desf a ctr de mca dublata de noul ctr daca e cazul... la ce se vor fi gandit legiuitorii numai ei stiu... macar acel indice de corectie de 1,06% se aplica?
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 05/10/2013 1:34pm
Nu mai discutam problema desfacerii automate a contractului de munca deoarece aceasta apartine de legislatia muncii nu a pensiilor dar daca ati fi dispusa sa discutati fara patima am putea discuta si pe aceasta tema.
In privinta indicelui de corectie de 1,06, conform art 170 din legea pensiilor 263/2010 vi se aplica si dv pentruca este prima iesire la pensie.
Re: calcul pensie
Scris de: dst la data: 05/17/2013 6:16am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Ca si data trecuta multumesc ptr raspunsuri... in ceea ce priveste patima, v-am prezentat situatia exact asa cum este la societatea unde am activat eu ,as numi-o mai degraba sinceritate nu stiu de unde ati tras alta concluzie..... in general imi place sa fiu informata asta e si motivul ptr care v-am cerut parerea .... daca doriti sa-mi spuneti si cum e cu legislatia muncii..
cu multa consideratie
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 05/17/2013 8:17am
Art 56 litera d) din legea 53/2003 Codul Muncii articol modificat prin legea 40/2011 are urmatorul continut :
„Art. 56 Contractul individual de munca inceteaza de drept:
d) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare …”
Nu mai intram in detalii juridice privind obligativitatea angajatorului de a constata incetarea de drept a contractului deoarece nu cunoastem in ce domeniu lucrati dar in sectorul bugetar aceasta obligativitate poate deveni reala.
In cazul dv angajatorul a procedat corect declarand incetarea de drept a contractului dv conform prevederii de mai sus si v-a incheiat un alt contract de munca pentru a primi salariu cateva luni pana la primirea deciziei de pensionare. In aceasta perioada veti cumula salariu cu pensia care se va plati retroactiv de la data depunerii dosarului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1