Subiect "Verificare calcul pensie" Deschis de Moise Gheorghe la data: 04/30/2013 1:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Verificare calcul pensie
Scris de: Moise Gheorghe la data: 04/30/2013 1:54am
Gen:M
Data nasterii:7 mai 1950
Stagiul de cotizare:37ani&3luni
Alte date:Grupa 1(conditii deosebite):01.08.1975-23.09.1976
01.04.1977-01.04.2013(sentinta judecatoreasca)
Intrebare:
1.Anul de facultate 1969-1970,cursuri de zi,subingineri,facut inaintea facultatii de 5 ani,cursuri de zi(absolvita si cu diploma) se ia in calculul stagiului asimilat de cotizare?
2. Am introdus corect datele in programul de calcul pensie?(pensionare la limita de varsta si stagiul complet de cotizare 07.05.2015)?
3.Puteti sa-mi calculati "punctajul suplimentar' datorat grupei I de munca(hotarare judecatoreasca)?
Re: Verificare calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 05/01/2013 4:09am
1 Conform art 49 alin (2) din legea pensiilor 263/2010 se ia in calcul ca stagiu asimilat numai cursurile unei institutii de invatamant superior. Deci in cazul dv este avantajos sa luati in calcul numai cursurile facultatii de 5 ani.
2 Privind datele introduse avem urmatoarele observatii:
- La stabilirea sporului de vechime pe perioada anterioara lui 01 aprilie 1992 luati in calcul si perioada de stagiu militar.
- Se introduc separat sporuri (de vechime sau altele) pe perioada dupa 01 aprilie 1992 pana la includerea lor in salariu inscris in carnetul de munca numai daca prezentati adeverinta cu acestea.
- In perioadele aprilie 2001 – iunie 2007 si incepand cu ianuarie 2011 sumele pentru care s-a platit CAS au fost limitate la cele prezentate de noi la pagina :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Dv nu ati respectat aceste limite in anii 2003, 2004 si 2005. Pe aceste perioade programul face limitarea automata .
3 Nu putem sa va calculam punctajul suplimentar pentru stagiile in grupele de munca deoarece acestea sunt prezentate confuz.
Inainte de aprilie 2001 grupele superioare de munca s-au numit I, si II iar dupa aceasta data s-au numit conditii deosebite, conditii speciale si ate conditii. Echivalarea intre grupele de munca de inainte si dupa aprilie 2001 are inportanta numai pentru calculul reducerii varstei de pensionare.
In cazul dv pentru a va calcula punctajul suplimentar trebuie sa precizati incaodata perioada lucrata in gr I inainte de aprilie 2001 si grupa de munca si perioada lucrata dupa aprilie 2001
Re: Verificare calcul pensie
Scris de: Moise Gheorghe la data: 05/20/2013 5:47am
la pensie :
1 "Conform art 49 alin (2) din legea pensiilor 263/2010 se ia in calcul ca stagiu asimilat numai cursurile unei institutii de invatamant superior. Deci in cazul dv este avantajos sa luati in calcul numai cursurile facultatii de 5 ani."

Am inteles ca anul facut inaintea facultatii de 5 ani ,la aceiasi facultate ,dar la subingineri nu se ia in calculul stagiului asimilat

2 "Privind datele introduse avem urmatoarele observatii:
- La stabilirea sporului de vechime pe perioada anterioara lui 01 aprilie 1992 luati in calcul si perioada de stagiu militar."

Am reintrodus datele respective,va rog verificati,din nou?

- "Se introduc separat sporuri (de vechime sau altele) pe perioada dupa 01 aprilie 1992 pana la includerea lor in salariu inscris in carnetul de munca numai daca prezentati adeverinta cu acestea."

Am adeverinta cu sporurile realizate de la angajator,si le-am introdus ,in program,pana la data in care s-au introdus in salariul din cartea de munca(sub forma de fractie)

- :"In perioadele aprilie 2001 – iunie 2007 si incepand cu ianuarie 2011 sumele pentru care s-a platit CAS au fost limitate la cele prezentate de noi la pagina :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Dv nu ati respectat aceste limite in anii 2003, 2004 si 2005. Pe aceste perioade programul face limitarea automata "
Va rog sa ma scuzati ca nu am tinut cont de limitele mentionate..dar deoarece programul face limitarea automata nu le-am mai modificat

3 "Nu putem sa va calculam punctajul suplimentar pentru stagiile in grupele de munca deoarece acestea sunt prezentate confuz.
Inainte de aprilie 2001 grupele superioare de munca s-au numit I, si II iar dupa aceasta data s-au numit conditii deosebite, conditii speciale si ate conditii. Echivalarea intre grupele de munca de inainte si dupa aprilie 2001 are inportanta numai pentru calculul reducerii varstei de pensionare.
In cazul dv pentru a va calcula punctajul suplimentar trebuie sa precizati incaodata perioada lucrata in gr I inainte de aprilie 2001 si grupa de munca si perioada lucrata dupa aprilie 2001
"

Imi cer scuze de eroare:datele corecte sunt:Grupa 1(conditii deosebite 100%):01.08.1975-23.09.1976 ,01.04.1977-01.04.2001
Cu respect,va rog sa aveti amabilitatea ptr. calcularea "punctajului suplimentar"
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1