Subiect "Pensie la limita de varsta necesita depunerea unei cereri, cand anume?" Deschis de Puscoci Mihaela la data: 05/02/2013 2:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie la limita de varsta necesita depunerea unei cereri, cand anume?
Scris de: Puscoci Mihaela la data: 05/02/2013 2:56am
Gen:F
Data nasterii:03.11.1953
Stagiul de cotizare:38ani
Alte date:
Intrebare: 1. Conform legii pensiilor 263/2010 indeplinesc varsta standard de pensionare in luna iunie 2013. sunt pensionara cu pensie anticipata din 10.09.2012. stiu ca trebuie sa depun o cerere pentru calculul pensiei la limita de varsta, indeplinesc conditiile de stagiu si de varsta, nu am avut conditii deosebite de munca. la ce data trebuie sa depun cererea, inainte de 03.06.2013 sau dupa aceasta data, toate actele fiind depuse la casa teritoriala de pensii din 10.09.2012.
2. Am depus contestatie la CNPAS Bucuresti,din data 01.11.2012 in vederea luarii in calcul a veniturilor suplimentare provenite din munca in acord global, pana la aceasta data nu am primit raspuns (6 luni), ce trebuie sa fac, cui trebuie sa ma adresez?
Re: Pensie la limita de varsta necesita depunerea unei cereri, cand anume?
Scris de: la pensie la data: 05/02/2013 4:45am
1 La implinirea varstei standard de pensionare pensia anticipata se transforma din oficiu in pensie pentru limita de varsta. Deci daca nu mai aveti de depus alte acte la dosarul de pensie nu trebuie sa faceti cerere decat daca decizia de pensie pentru limita de varsta intarzie.
2 Puteti deschide actiune in justitie (la tribunal) neuitand ca in motivarea actiunii sa precizati ca ati facut contestatie la Comisia Centrala de Contestatii si sa luati ca temei legal decizia nr 19/2011 a ICCJ.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1