Subiect "Pensia de invaliditate" Deschis de Dorin la data: 05/02/2013 11:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensia de invaliditate
Scris de: Dorin la data: 05/02/2013 11:11am
Gen:
Data nasterii:ianuarie 1970
Stagiul de cotizare:30 de ani
Alte date:Grupa speciala:15 ani.
Pensie de invaliditate gr.3
Intrebare:Pensia de invaliditate se ia in considerare la stagiul complet de cotizare?Daca am stagiu de cotizare de 30 ani,dupa 5 ani de pensie de invaliditate voi avea stagiul complet de cotizare? Cand voi fi nerevizuibil pentru a iesi la limita de varsta?
Va multumesc!
Sarbatori fericite!
Re: Pensia de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 05/03/2013 6:14am
Din punct de vedere logic sunt unele neclaritati privind stagiul dv de cotizare . Daca in stagiul de cotizare de 30 ani ati inclus si stagiul aferent stagiului in grupa conditii speciale atunci totul este clar
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in ianuarie 2035 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru un stagiul de 15 ani in grupa conditii speciale beneficiati de un spor de vechime de 7 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru perioada cat veti benefia de pensie de invaliditate si astfel veti putea realiza stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 15 ani in grupa conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si 6 luni cu conditia ca la data pensionarii (iulie 2027) sa aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani, luand in calcul si stagiul aferent grupei de munca si stagiul asimilat pentru pensie de invaliditate.
Pentru a beneficia scutirea de revizuirile anuale trebuie sa aveti varsta de 60 ani si stagiul de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiul asimilat pentru perioada cat veti benefia de pensie de invaliditate. Dar daca beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si 6 luni va veti putea pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 7 luni si deci sutirea de revizuiri anuale nu mai intra in calcul.
Va multumim pentru urari si va uram si noi “Multa sanatate” si “Multe bucurii”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1