Subiect "Carte de munca" Deschis de Dutu la data: 05/03/2013 10:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Carte de munca
Scris de: Dutu la data: 05/03/2013 10:51am
Gen: M
Data nasterii: 04.01.1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Sint plecat din tara din 1990. As dori sa stiu cum se poate reconstrui Cartea de munca pierduta . Intre anni 1973 - 1990, am lucrat in Bucuresti, am efectuat stagiul militar si am facut Facultatea de Electronica la seral. Exista aceasta sansa de a reconstrui Cartea de munca si unde ma pot adresa in acest sens. Va multumesc pentru informatii. SIng. Ion Dutu
Re: Carte de munca
Scris de: la pensie la data: 05/07/2013 8:56am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 04 ianuarie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Daca nu mai aveti carnetul de munca stagiul de cotizare poate fi dovedit prin adeverinta (e) eliberata de angajator (i).
Daca angajatorul la care ati lucrat nu mai exista trebuie sa va adresati celui care a luat in administrare arhiva de personal a angajatorului la care ati lucrat si acesta este obligat sa va elibereze adeverinta pentru stragiul lucrat.
Stagiul militar se considera stagiu de cotizare asimilat si pentru a obtine adeverinta pentru aceasta perioada trebuie sa va adresati mai intai comisariatului militar de care apartinea domiciliul dv la plecarea din tara.
Perioada facultatii facute la seral nu este luata in calculul stagiului de cotizare asimilat.
Re: Carte de munca
Scris de: Ion Dutu la data: 05/07/2013 11:01am
Gen:M
Data nasterii:04.01.1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Va multumesc pentru raspunsul promt si precis!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1