Subiect "nelamurire calcul pensie" Deschis de silvia la data: 05/06/2013 11:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
nelamurire calcul pensie
Scris de: silvia la data: 05/06/2013 11:23am
Gen:F
Data nasterii:1960 aug. 09
Stagiul de cotizare:33ani
Alte date:12 ani lucrati in gr.a2a procent 100%:
Intrebare:cand pot sa ies la pensie anticipata fara penalizare,si am niste nelamuriri cu cartea de munca:intre ani1979-1981 apare cat.2B-ce inseamna asta?
ani1981-1988 apare cat.2I
ani1988-1991 apare cat4B,ma ajuta cu ceva astea la pensie?
ani1993-1995 apare sp.vechi15% si sp.con de m 15%,acestea trebuie introduse separat la calcul pensiei?
ani1995-2000 apare 2 sume in rubrica salarizare,una mai mica ,alta mai mare eu cum trec salarul in perioada respectiva?adun cele doua sau trec doar una si care este aceea?
adev luata de la angajator se specifica :
1992-1993spor vec.15%
1990-1991-300lei spor con.deosebit
1991-1993 7%spor cond.deosebite,acestea se introduc separat in perioada respectiva la calcul de pensie?
va multumesc pentru ajutorul dat.
Re: nelamurire calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 05/07/2013 10:26am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 09 iunie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru un stagiul de 12 ani in gr II beneficiati de un spor de vechime de 3 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 36 ani.
Pentru stagiul de 12 ani in gr II asimilat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 4 luni adica in 09 decembrie 2019
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata la varsta de 56 ani si 10 luni adica in 09 iunie 2017 daca atunci aveti stagiul de cotizare de 39 ani si 10 luni (va lipsesc 3 ani si 10 luni).
Inscrisurile din carnetul de munca la care va referiti sunt referitaoare la categoriile de salarizare si nu au nicio relevanta in calculul pensiei.
Modul de introducere in calcul a sporului de vechime este explicat de noi pe site la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Adica inainte de arilie 1992 se introduc in calcul sporurile de vechime determinate asa cum explicam pe site iar dupa aceasta data se introduc sporurile de vechime specificate in adeverinta. Celelalte sporuri indifferent de data in % si in suma fixa se introduc in calcul (cumulate, in coloanele de sporuri) asa cum sunt specificate in adeverinta .
Cititi si indrumarile date de noi pe site la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
In perioadele in care aveti inscrise doua sume cea mica reprezinta salariul tarifar iar la cea mare se cumuleaza si unul din sporuri. In acest caz daca in suma cea mare sunt incluse toate sporurile puteti introduce in calcul cifra cea mare fara a mai intrioduce separat sporurile. Daca in cifra mare nu sunt incluse toate sporile este preferabil sa introduceti in coloana salariul tarifar, cifra mai mica si apoi separat sporurile cumulate.
Dup ace terminate introducerea datelor reveniti pentru o verificare a datelor introduse.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1