Subiect "calcul pensie" Deschis de maftei la data: 05/08/2013 4:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: maftei la data: 05/08/2013 4:50am
Gen:f
Data nasterii:1957,08,03
Stagiul de cotizare:30 ani
Alte date:
Intrebare:1.in cartea de munca, pentru perioadele 1993-2001 este trecuta la rubrica de salariu de baza o fractie cu numaratorul mai mare decit numitorul, care din cele doua se trece in calculatorul de pensii?
2. din 2001 pina in 2004 linga salariu este trecut si sporul de vechime, cu plus, il trec la rubrica sporuri, separat sau este inclus deja in salariu?
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 05/09/2013 1:39am
Functionarii care au completat carnetele de munca au avut instructiuni de completare generale pe tara dar nu au fost respectate de toti si in acest caz va revine dv sarcina sa verificati aceste date.
1. In perioada dupa septembrie 1992 era prevazut in instructiuni ca sporurile sa fie incluse in salariul inscris in carnetul de munca. Deci o inscriere corecta era cea cu o singura cifra care sa cuprinda si salariul si sporurile.
Nu este gresit nici daca s-a trecut cifra mica ce reprezinta salariul tarifar si o cifra mai mare care reprezinta suma intre salariul tarifar si sporuri. Dar dv trebuie sa verificati daca in suma mare au fost incluse toate sporurile, daca ati mai avut si altele in afara de cel de vechime. Pentru verificare va trebuie o adeverinta de la angajator cu sporurile. In cazul cand aveti doua cifre si cifra mare contine toate sporurile puteti introduce in programul de calcul numai cifra mare, in coloana salarii tarifare
2.Si in cazul al doilea situatia este asemanatoare si ar trebui sa verificati dv corectitudinea cifrelor inscrise in carnetul de munca. In perioada aprilie 2001 – decembrie 2005 ati primit niste scrisori de la Casa de pensii unde este o coloana in care este suma pentru care s-a platit CAS. Aceasta suma este cea care trebuie introdusa in calcul in coloana salariul tarifar.
Noi presupunem ca folosindu-se semnul + sporul de vechime nu este introdus in prima cifra.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1