Subiect "calcul pensie" Deschis de Fifea Radu la data: 05/09/2013 2:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Fifea Radu la data: 05/09/2013 2:37am
Gen:M
Data nasterii:27.12.1950
Stagiul de cotizare:33 ani 5 luni in mai 2013
Alte date: 7 ani 2 luni 25 zile grupa a II-a
Intrebare:In legatura cu data iesirii la pensie inclusiv cu reducerea stagiului derivat din gr II mi-ati raspons concret pentru care va multumesc inca o data.

Incercand sa simulez cuantumul pensiei ce mi se cuvine conform programului pus la dispozitie de dumneavoastra, nu sunt bine lamurit:

1.Ce trebuie sa trec in caseta "25 ANI CONDITII SPECIALE" DA sau NU ( se refera la reducerea stagiului de cotizare sau si la cuantumul pensiei?)

2. Ce trebuie sa completez in caseta "PUNCTAJ SUPLEMENTAR GRUPA DE MUNCA"? EVENTUAL prin amabilitate un algoritm de calcul

Va multumesc anticipat pentru sprijinul acordat.

Radu Fifea
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 05/09/2013 7:25am
1. Evident ca veti lasa asa cum este “Nu” pentruca nu ati lucrat 25 ani in conditii speciale ci numai 7 ani in conditii deosebite. Mai mult nu este necesar sa comentam.
2 Punctajul suplimentar pentru grupa de munca urmeaza sa fie calculate prin modificarile care le vom face programului. Pana atunci va propunem urmatoarele :
- Introduceti toate datele in program
- Reveniti pentru a le verifica noi si a face eventualele observatii
- Dupa efectualele corectii propuse de noi va vom calcula noi acest punctaj suplimentar daca ne precizati perioada lucrata in gr II (daca aceasta corespunde perioadei in care ati primit sporul pentru lucrul sistemati peste program este sufficient sa precizati aceasta.
- Dupa introducerea acestui punctaj veti obtine rezultatul final.
Re: calcul pensie
Scris de: fifea radu la data: 05/15/2013 4:48am
Gen:M
Data nasterii:27.12.1950
Stagiul de cotizare:peste 35 ani
Alte date:in perioada 05.10.1978 -01.01.1986 (7 ani 2 luni si 25 zile) am lucrat conform adeverintei eliberate in grupa a doua si am beneficiat de spor pentru lucru sistematic peste programul normal de 20%)

Intrebare:

1.In ultimul raspuns pe care l-am primit de la dumneavostra prin care va solicitam sa imi precizati ce trebuie trecut in caseta punctaj suplementar, mi-ati cerut sa precizez perioada respectiva si veti face dumneavostra calculul.
Asa cum mi-ati sugerat am introdus pentru anii respectivi la care fac referinta, datele necesare.
In cazul in care nu aveti acces la contul pe care l-am creat pentru calcul pensie va rog sa imi comunicati ce date suplementare mai trebuiesc furnizate.

Cu multumiri anticipate raman al dumneavostra fidel,

Radu Fifea
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1