Subiect "calcul pensie" Deschis de fifea andreia la data: 05/09/2013 3:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: fifea andreia la data: 05/09/2013 3:04am
Gen:F
Data nasterii:22.05.1954
Stagiul de cotizare:14 ani 6 luni 23 zile
Alte date:in peioada 01.10.1976 - 20.07.1977 cf inscrisurilor din cartea de munca rezulta: "ANGAJAT CONF. ART.70(2)(TEMPORAR) 1/2 NORMA

Intrebare:

In baza datelor prezentate mai sus va rog sa aveti amabilitatea sa imi raspundeti:

1. Data iesirii la pensie la limita de varsta (nu indeplinesc conditiile de anticipata)

2.Perioada 01.10.1976-20.07.1977 (9 luni si 20 zile) este considerata perioada intreaga de cotizare sau redusa la jumatate?

3.In cazul in care conform celor de mai sus stagiul minim nu este complet, pot opta pentru intregirea acestuia la o perioada de cotizare personala fara a avea calitatea de salariat si cat ar fi aceasta?

Cu multumiri pentru sprijinul acordat va rog sa primiti din partea mea,
Salutari cordiale.
Andreia Fifea
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 05/09/2013 7:56am
1 Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 22 februarie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 6 luni.
2 Perioada indicata fiind lucrata cu jumatate de norma este considerata stagiu de cotizare la jumatate adica 4 luni si 25 zile.
3 Daca perioada lucrata cu jumatate de norma nu a fost inclusa de dv in stagiul de cotizare de 14 ani 6 luni 23 zile indicat inseamna ca indepliniti stagiul minim de cotizare si nu trebuie sa fie completat.
Cei care vor sa-si completeze stagiul de cotizare pot sa o faca prin incheierea unui contract de asigurare sociala cu Casa de pensii pe o perioada care este bine sa fie calculata de casa de pensii unde urmeaza sa depuna dosarul de pensionare.
Sfatul nostru este ca sa mergeti la ghiseul Casei de pensii cu carnetul de munca, chiar daca nu aveti nevoie de completarea stagiului minim de cotizare pentru a va confirma ca ati calculat bine stagiul de cotizare si nu veti avea surprize la depunerea dosarului de pensionare.
Cu aceasta ocazie verificati si daca a fost scanat carnetul dv de munca de catre Casa de pensii si evitati intarzierea depunerii dosarului de pensionare din cauza acestei operatii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1