Subiect "Cum se diminueaza" Deschis de Oana Geanta la data: 05/09/2013 11:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cum se diminueaza
Scris de: Oana Geanta la data: 05/09/2013 11:57am
Gen: M
Data nasterii: 06.12.1952
Stagiul de cotizare:34 ani si 2 luni
Alte date:
Intrebare:Buna seara si Hristos a Inviat, e vorba de sotul meu, si avem cateva intrebari la care am aprecia raspunsurile dvs.
1. Beneficiaza de pensie anticipata partiala si de la ce data poate beneficia si care este procentul de diminuare?
2. Procentul de diminuare al pensiei anticipate partiale ramane acelasi pana la implinirea varstei de pensionare sau se recalculeaza anual, lunar,....
3. Daca o perioada de 10 ani a lucrat la 2 firme, una cu carte de munca si alta cu contract de colaborare sau management dar ambele firme au facut plati lunare catre sistemul de pensie cu contributiile aferente, se cumuleaza numar de ani lucrat in paralel sau doar creste valoarea punctajului din lunile respective?
4. Pentru ani lucrati in strainantate, dar cu cartea de munca in Romania, practic detasat de firma la dosar mai trebuie si alte documente in afara de cele standard?
Va multumesc cu deosebit respect
Oana Geanta
Re: Cum se diminueaza
Scris de: la pensie la data: 05/10/2013 10:13am
1 Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta in 06 decembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent are dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cere (numarul de luni de anticipare).Daca o cere acum pentru 55 luni de anticipare diminuarea este de 41,25%
2 Diminuarea pensiei anticipate partiale ramane constanta pana la transformarea ei, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta, la varsta de 65 ani.
3. Pe perioada in care a lucrat la doua firme din care la una cu timp integral si la alta cu timp partial la stagiu se ia in calcul numai o norma intreaga si sumele castigate la a doua firma se iau in calculul punctajului pensiei. Daca perioada este inainte de aprilie 2001 trebuie sa prezinte adeverinte cu sumele castigate la a doua firma la care a lucrat cu timp partial.
4. Pentru perioada lucrata in strainatate daca firma la care a lucrat a fost din Romania si a completat corect carnetul de munca nu trebuie sa mai prezinte acte suplimentare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1