Subiect "trecere de la invaliditate la limita de virsta" Deschis de vasile corneliu gheorghe la data: 05/10/2013 5:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
trecere de la invaliditate la limita de virsta
Scris de: vasile corneliu gheorghe la data: 05/10/2013 5:13am
Gen:masculin
Data nasterii:18.06.1954
Stagiul de cotizare:36 ani,11 zile
Alte date:am iesit la pensie de boala 17.10.2002,grad 2,la momentul iesirii la pensie aveam stadiu de cotizare dublu fata de necesar,grupa 2,26 ani,9 luni,27 zile.
Intrebare:cind pot sa ies la pensie si in ce cuantum,daca pensia actuala este 55% din drepturi,conform legii pensiilor.
Re: trecere de la invaliditate la limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 05/10/2013 2:06pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 18 iunie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 26 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani adica in 18 iunie 2013.
Daca ati depus la dosar actele privind stagiul de cotizare in grupa de munca transformarea pensiei de invaliditate in pensie pentru limita de varsta se va face din oficiu (fara cerere).
Nu putem sa va apreciem cuantumul pensiei pentru limita de varsta pentruca nu avem datele necesare. Nu intelegem la ce va referiti cand spuneti ca pensia actuala este de 55 % din drepturi.
Calculul pensiei dv pentru limita de varsta se face adaugand la punctajul pensiei pe care o aveti acum a unui punctaj care se calculeaza pentru perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate luandu-se in calcul in loc de salariu, pensia primita.
Re: trecere de la invaliditate la limita de virsta
Scris de: ciobanescu ionel la data: 05/10/2013 3:53pm
Gen:M
Data nasterii:07.07.1959
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:pensionat medical gr.2, persoana cu handicap gr.2 accentuat, dobandit in copilarie.
Intrebare:Cunosc ca ma pot pensiona la limita de varsta pe legea persoanelor cu handicap in anul 2014, luna Iulie, ziua 7. Coditia este sa am un stagiu de cotizare minim de 23 ani si 4 luni. Tinand cont ca eu am un stagiu de cotizare mai mare cu 11 ani si 8 luni pot presupune ca pensia de limita de varsta va fi mai mare decat pensia de invaliditate?
Multumesc!
Re: trecere de la invaliditate la limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 05/11/2013 9:17am
Pentru Ciobanescu Ionel
Confirmam urmatoarele :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru handicap in data de 07 iulie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Daca posedati certificat de handicap accentuat dobandit inainte de angajare beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 10 ani si a stagiului complet de cotizare la 23 ani si 4 luni.
Deci va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta in 07 iulie 2014.
Insa in privinta calculului pensiei avem de facut unele precizari :
Daca la obtinerea pensiei de invaliditate aveati 35 ani de cotizare si ati depus in dosarul de pensie o copie de pe certificatul de handicap preexistent angajarii atunci reducerea stagiului complet de cotizare la 23 ani si 4 luni a fost luata in calcul si la pensia de invaliditate. In acest caz pensia pentru limita de varsta va fi mai mare decat pensia de invaliditate numai pentru faptul ca in calculul acesteea se introduce si perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate. In aceasta perioada se ia in calcul in loc de salariu valoarea pensiei primite.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1