Subiect "Diferenta calcul intre program si Casa de pensii" Deschis de Alexandru Barbu la data: 05/10/2013 9:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Diferenta calcul intre program si Casa de pensii
Scris de: Alexandru Barbu la data: 05/10/2013 9:29am
Gen:M
Data nasterii:1948
Stagiul de cotizare:21 ani 9 luni 25 zile
Alte date: Pensie calculata
-program: 1152 RON
-casa Pensii: 660 RON
Intrebare:
-credeti ca e normala asa o diferenta mare?
Constat ca mai toti cei cu domiciliul in strainatate, indiferent de anii cotizati si salarii au cam aceeasi pensie calculata: ca 660 RON

Ce se poate face in acest caz in afara de contestatia admisa in 30 zile la casa de pensii.
Re: Diferenta calcul intre program si Casa de pensii
Scris de: la pensie la data: 05/11/2013 8:21am
Nu e normala o asa diferenta. Dar inainte de a trage concluzii trebue gasita cauza si mai ales nu trebuie data vina pe altii.
Programul de calcul pensii este numai un instrument si acesta singur nu poate asigura succesul operatiei daca folosirea lui este incorecta. De obicei cei care au dorit sa stie adevarul au procedat ca dv adica au introdus datele dar dupa aceasta au revenit cu rugamintea de a li se verifica datele introduse si abia dupa verificare au facut comparatia.
In cazul dv dupa verificarea datelor avem urmatoarele observatii:
1.In pagina de intrare ati introdus date luate din decizia de pensionare dar introducand date si in program pentru aceeasi perioada anumite punctaje au fost luate in calcul de doua si unele chiar de trei ori.
Astfel in casetele “Punctaj asigurari sociale”, “Punctaj stagiu militar” si “Punctaj facultate” nu trebuie introduse punctaje daca introduceti date si in program pentru ca acesta sa-si faca propriile calcule.
Aceste casete au fost prevazute pentru cei care primesc mai multe decizii de pensionare si vor sa calculeze suplimentar numai perioadele dupa primirea primelor decizii. In acest caz se introduc datele din prima decizie in pagina de intrare iar in program se introduce numai perioada suplimentara.
Deci in cazul dv care vreti sa verificati prima decizie introduceti Punctaj “zero” in aceste trei casete
2 In perioada anterioara lui aprilie 1992 se acorda din oficiu un spor de vechime calculat asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am calculat noi acest spor pe care trebuie sa-l introduceti astfel :
Intre martie1978 – februarie 1983 3 %
Intre martie1983 – august 1983 5 %
Intre septembrie 1983 –februarie 1988 9 %
Intre martie 1988 – martie 1992 12 %
Dupa aceste modificari comparati rezultatele si daca mai aveti observatii reveniti sau recurgeti direct la calea contestatiei.
3 Nu ati precizat data primirii deciziei de pensionare dar avand in vedere anul nasterii ati primit-o recent si in acest caz valoarea pensiei iesite din calcul trebuie sa o corectati inmultind-o cu 1,06.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1