Subiect "pensie invadilitate grad accentuat" Deschis de Gabi V la data: 05/12/2013 8:36am
Pagina curenta: 1 din 2 Mergi la pagina: 1 2
pensie invadilitate grad accentuat
Scris de: Gabi V la data: 05/12/2013 8:36am
Gen:F
Data nasterii:14.06.1970
Stagiul de cotizare:24 ani si 9 luni,stagiu potential 10 ani si 3 luni
Alte date:certificat handicap : grav din august 2009 pana in prezent(nerevizuibil),am primit incadare grad invadilitate: accentuat in 2013,beneficiez de pensie invadilitate indiferent de stagiul de cotizare(pct.b)
Intrebare:
Am revenit pentru ca am fost incadrata cu grad de invadilitate accentuat si nu grav(cum speram) si atunci se schimba calculul efectuat.Dupa calculare am obtinut o val.a pensiei de aprox.688 ron si nu stiu daca am calculat corect,pentru cazul meu ,cu toate ca am citit toate informatiile site-ului si am aplicat indrumarile dvs,din vechile discutii.
mentionez ca veniturile introduse in per.iulie 2009-august 2010 sunt ajutor de somaj.
Multumesc anticipat.
Re: pensie invadilitate grad accentuat
Scris de: la pensie la data: 05/13/2013 3:51am
Faceti confuzie intre gradele de handicap si gragele de invaliditate.
Conform legii pensiilor gradele de invaliditate sunt I, II si III. Din discutiile anterioare stim ca asteptati sa fiti incadrata in gradul I de invaliditate si presupunem ca ati fost incadrata in gr II. Pentru un stagiu potential de 10 ani si 3 luni cu gradul II de invaliditate vi se acorda un punctaj suplimentar de 5,6375 puncte pe care introduce in caseta “Punctaj asigurari sociale “
Am verificat datele introduse de dv in program si pe langa inlocuirea punctajului pentru stagiul potential trebuie sa mai faceti urmatoarele :
- Sa verificati daca salariul introdus in iunie 2005 este corect
- Punctajul total iesit din calcul sa-l impartiti la 35 (retineti numai 5 zecimale) si obtineti punctajul mediu al pensiei
- Punctajul mediu al pensiei il inmultiti cu un coeficient de corectie de 1,06 (retineti numai 5 zecimale) si obtineti punctajul mediu al pensiei corectat.
- Punctajul mediu al pensiei corectat il inmultiti cu valoarea punctului de pensie de 762,10 lei (rotunjiti suma la lei intregi in plus) si obtineti valoarea pensiei.
Re: pensie invadilitate grad accentuat
Scris de: Gabi V la data: 05/13/2013 3:51pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc foarte mult !!! apreciez munca dumneavoastra si promtitudinea raspunsurilor.
Am corectat punctajul suplimentar,am verificat si salariul introdus in iunie 2005 dar nu gasesc greseala(in schimb am gasit alte greseli la alti ani )si dupa toate calculele am obtinut o val.a pensiei de 722 ron.
Re: pensie invadilitate grad accentuat
Scris de: la pensie la data: 05/15/2013 1:41am
Am mai verificat si noi modificarile si calculul final si consideram cifra obtinuta de dv corecta.
Acum va ramane sa asteptati decizia si daca nu va deranjaza sa ne comunicati si noua rezultatul.
Va dorim multa sanatate.
Re: pensie invadilitate
Scris de: Gabi V la data: 10/19/2013 3:46pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
datorita faptului ca am amanat demersurile pentru pensionare datorita unor probleme ,nu am avut ce rezultat sa va comunic,dar am sa revin in momentul in care depun dosarul,pentru o actualizare a rezultatului.
Re: pensie invaliditate II
Scris de: Gabi V la data: 10/31/2013 4:55pm
Gen:F
Data nasterii:14.06.2013
Stagiul de cotizare:
Alte date:decizie medicala gr.II, art.68.1b
Intrebare:Azi am depus dosarul pentru stabilirea pensiei de invaliditate gr.II,si v-as ruga sa ma ajutati la calcul cu datele actualizate.
Am verificat din nou salariile introduse din carnetul de munca din periodele lucrate:
20.09.1988-07.01.1997 -firma x
13.01.1997-01.06.2009-firma y
01.06.2009-01.09.2010- somaj
06.09.2010-24.10.2013-firma z
am intodus si sporul de vechime 3% cum m-ati indrumat,
v-as ruga sa ma mai ajutati cu stagiul potential.

multumesc anticipat.
Re: pensie invaliditate II
Scris de: Gabi V la data: 11/02/2013 5:26am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:25 ani si 1 luna
Alte date:stagiu potential 9 ani si 11 luni
Intrebare: cum afecteaza stagiul de cotizare concediile medicale ?
buna ziua,
am incarcat si eu sa recalculez stagiul potential si am obtinut un punctaj de 5,45416,iar pentru val.pensiei un punctaj mediu : 0,94420 ,deci val. pensiei aprox.720 ron.
Re: pensie invadilitate grad accentuat
Scris de: la pensie la data: 11/04/2013 8:06am
Calculele dv sunt orecte.
Re: pensie invadilitate grad accentuat
Scris de: BORSE GHEORGHE la data: 01/09/2014 5:04am
Gen:
Data nasterii:23/10/1956
Stagiul de cotizare:40 de ani din care 10 ani in grupa II de munca
Alte date:
Intrebare: va rog sa-mi calculati pensia
Re: pensie invadilitate grad accentuat
Scris de: la pensie la data: 01/10/2014 8:58am
Pentru Borse Gheorghe
Regretam dar cu datele furnizate nu va putem calcula decat data de iesire la pensie nu si valoarea pensiei deoarece aceasta depinde de salariile obtinute de dv pe toata perioada stagiului de cotizare .
Dupa nume am luat in calcul genul masculin
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 23 octombrie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 10 ani lucrat in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 42 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 10 ani lucrat in grupa II echivalata cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani adica in 23 octombrie 2019.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala , diminuata cu 27 % la varsta de 60 ani adica in 23 octombrie 2016 daca atunci aveti stagiul de cotizare total sub 43 ani (va lipsesc 6 luni) sau pensie anticipata, nediminuata, daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 6 luni.
Pensia poate fi calculata de dv, daca aveti datele necesare si utilizati programul de calcul gratuit de pe site-ul nostru.
Inainte de utilizarea programului cititi indrumarile date de noi pe site si cu multa atentie cele de la paginile de la adresele :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
http://www.lapensie.com/logare.php
Dupa ce introduceti datele puteti reveni pentru a face o verificare a datelor introduse si a va calcula punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa II de munca.
Doamna Gabi V a introdus datele in program si noi am verificat aceste date si i-am confirmat corectitudinea lor.
Re: pensie invadilitate II
Scris de: Gabi V la data: 01/29/2014 5:37am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Cum îmi este afectată pensia din sistemul public daca am contribuit la sistemul fondurilor de pensii administrate privat Pilon II?

am depus dosarul pe 31 oct.2013 si nici pana azi nu am primit decizia(pe 13 ianuarie 2014 era in verificari ) asa ca intre timp ma tot gandesc ce aspecte nu am luat in calcul si ar putea sa-mi afecteze valoarea obtinuta cu ajutorul dvs.(-)
PS:d.nul B.G probabil nu a stiut sa deschida subiect nou,si a postat la mine.
Re: pensie invadilitate II
Scris de: Gabi V la data: 01/31/2014 7:55am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: ce reprezinta "nr.puncte corespunzatoare pensiei suplimentare = 1.54878" ?
Buna ziua, azi am primit decizia ptr.762,00 ron,banuiesc ca datorita acestor puncte este mai mult decat calculul facut,si am vazut ca mai am niste sporuri fixe pe care eu nu le-am introdus in baza de calcul. Va multumesc foarte mult ptr.ajutor.
Re: pensie invadilitate grad accentuat
Scris de: la pensie la data: 01/31/2014 8:54am
Pentru Gabi V
-Ne pare rau dar nu putem sa va raspundem la intrebarea privind influenta cotizarii la sistemul fondurilor de pensii administrate privat pentruca nu ne-am ocupat de acest sector
-Probabil domnul Borse nu a stiut sa deschida un subiect nou dar nu trebuie sa ne deranjeze pentruca de multe ori nici noi nu stim cum sa procedam cand mergem pe alte site-uri.
- In perioada 01 ianuarie 1967 – 31 martie 2001 salariatii au contribuit obligatoriu cu o contributie de 2, 3 sau 5 % la fondul suplimentar de pensii. Pentru aceste contributii se acorda o majorare a punctajelor lunare de pensii conform prevederilor art 168 alin (1) din legea pensiilor 263/2010.
Programul casei de pensii evidentiaza separat acest punctaj suplimentar asa cum precizati si dv.
Programul de calcul de pe site-ul nostru calculeaza acest punctaj suplimentar si-l include in punctajul total fara a-l evidentia separat. Deci nu aceasta este cauza pentru care ati primit o pensie mai mare
Re: pensie invadilitate grad accentuat
Scris de: Ciuchina ionica la data: 12/12/2016 11:48am
Gen:feminin
Data nasterii:15.08.1967
Stagiul de cotizare:28 ani 2 luni 26 de zile
Alte date:pensie de boala gradul 2
Intrebare:am primit decizia saptamana trecuta si am o pensie de 475 de lei vi se pare normal asa ceva?
Re: pensie invadilitate grad accentuat
Scris de: la pensie la data: 12/13/2016 9:03am
Nu putem face nicio apreciere referitoare la pensia dv deoarece valoarea acesteia depinde de salariile (veniturile) realizate de dv pe perioada lucrata.
Puteti face o estimare a pensiei utilizand programul de calcul de pe site daca aveti datele necesare.
Se recomanda ca inainte de introducerea datelor sa cititi indrumarile date de noi la paginile de la adresele :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
http://www.lapensie.com/logare.php
Daca aveti dificultati in folosirea programului reveniti si va vom ajuta. Deasemeni puteti reveni si cere verificarea corectitudinii datelor introduse.
Re: pensie invadilitate g2rad accentuat
Scris de: enache la data: 02/25/2017 10:00am
Gen:
Data naster11 mai
Stagiul de cotizare:13ani de munca
Alte date:
Intrebare: când se mărește pensia de invaliditate la gradul2
Re: pensie invadilitate grad accentuat
Scris de: la pensie la data: 02/27/2017 5:02am
Pentru Enache
Valoarea tuturor pensiilor si deci si cele de invaliditate se maresc in diverse cazuri astfel :
- Prin recalcularea acestora, cum este cazul modificarii gradului de invaliditate
- Prin modificarea modului de calcul al contributiilor la sanatate sau impozit, asa cum s-a modificat in luna februarie 2017.
- Atunci cand se mareste valoarea punctului de pensie. Aceasta a crescut in ianuarie 2017 si este prevazut sa mai creasca in iulie 2017.
Re: pensie invadilitate grad accentuat
Scris de: mircic la data: 03/12/2017 11:52am
Gen:m
Data nasterii:25 mai
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.Odata cu marirea pensiilor se maresc si cele de invaliditate?Cat este pensia minima la gradul doi de handicap?Auzsem de undeva ca pana acum a fost 400 lei.Se mareste si aceasta la 520 lei?
Re: pensie invadilitate grad accentuat
Scris de: la pensie la data: 03/13/2017 4:54am
Pentru Mircic
Nu exista pensie de handicap ci pensia se numeste de invaliditate.
Prin cresterea valorii punctului de pensie (ultima crestere a fost facuta la 01 ianuarie 2017) creste valoarea tuturor pensiilor.
Pensia minima a crescut incepand de la 01 martie 2017 de la 400 la 520 lei.
Re: pensie invadilitate grad accentuat
Scris de: mircic la data: 03/13/2017 11:17am
Gen:m
Data nasterii:25 mai
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Eu stiu ca in cazul schizofreniei paranoide(boala pe care o am eu) se dau 272 lei daca am facut aceasta boala inainte de 23 ani.Pe langa aceasta se da si o pensie de invaliditate de 400 lei.Deci si aceasta se mareste la 520 lei?Stiu ca aceasta pensie se da la oricine are schizfrenie indiferent de anii de vechime.Eu credeam ca este o pensie speciala care nu se modifica odata cu modificarea celorlalte pensii.
Re: pensie invadilitate grad accentuat
Scris de: la pensie la data: 03/14/2017 3:42am
Pentru Mircic
Dv primiti doua sume diferite:
- O indemnizatie lunara de la directiile de asistenta sociala judetene sau de sector, pentru persoane cu handicap
- O pensie de invaliditate lunara de la Casa de pensii teritoriala pentru persoane care au capacitatea de munca diminuata.
Aceste sume cresc in mod diferit si anume :
- Indemnizatia de handicap este actualizata anual cu indicele de crestere a preturilor prin hotarare de guvern
- Pensia de invaliditate creste prin cresterea valorii punctului de pensie sau prin cresterea pensiei minime
Noi urmarim numai legislatia pensiilor.
Si in aceasta privinta in raspunsul anterior v-am precizat un lucru pe care il cunosteati si dv si anume acela ca daca dv ati avut pana in luna februarie 2017 o pensie de invaliditate de 400 lei aceasta va creste incepand cu luna martie 2017 la 520 lei.
Pagina curenta: 1 din 2 Mergi la pagina: 1 2