Subiect "daca se mai acorda reducerea virstei de pensionare in anul 2014" Deschis de Chiuchiu Angelica la data: 05/12/2013 8:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
daca se mai acorda reducerea virstei de pensionare in anul 2014
Scris de: Chiuchiu Angelica la data: 05/12/2013 8:44am
Gen: feminin
Data nasterii: 22 05 1957
Stagiul de cotizare: 30ani,10luni
Alte date: Am efectiv lucrati 29 ani si 11luni. Actual sint in somaj pina in 26 oct 2013. La sfirsitul perioadei de somaj vor fi 30ani si 10 luni.Din acestia 16 ani sint in gr. a 2a de munca, pina in 1991. Conform calculelor, tinind cont de grupa, a si avea dreptul sa ies la pensie in august 2014.(sper sa mai gasesc ceva delucru pina atunci, sau macar sa platesc asigurarile dupa terminarea somajului)
Intrebare:Se mai acorda reducerea conf. grupei, din 2014?
Re: daca se mai acorda reducerea virstei de pensionare in anul 2014
Scris de: Chiuchiu Angelica la data: 05/15/2013 3:23am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 22 februarie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 16 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 4 ani care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru somaj si realizati un stagiu total de cotizare de 34 ani si 10 luni.
Pentru stagiul de 16 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 3 luni adica in 22 august 2014
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata.. Daca o cereti la sfarsitul perioadei de somaj (26 octombrie 2013) diminuarea va fi de 7,5 %.
Sfatul nostru este ca daca nu reusiti sa va angajati dupa perioada de somaj sa va pensionati cu pensie anticipata partiala pentruca incheierea unui contract de asigurare sociala cu Casa de pensii pentru avantajul este mic si nu se justifica efortul financiar facut.
Re: daca se mai acorda reducerea virstei de pensionare in anul 2014
Scris de: la pensie la data: 05/15/2013 3:53am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 22 februarie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 16 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 4 ani care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru somaj si realizati un stagiu total de cotizare de 34 ani si 10 luni.
Pentru stagiul de 16 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 3 luni adica in 22 august 2014
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata.. Daca o cereti la sfarsitul perioadei de somaj (26 octombrie 2013) diminuarea va fi de 7,5 %.
Sfatul nostru este sa nu incheiati contract de asigurare sociala cu Casa de pensii, daca nu reusiti sa va angajati dupa perioada de somaj ci sa va pensionati cu pensie anticipata partiala pentruca incheierea unui asemenea contract are un avantaj mic si nu se justifica efortul financiar facut.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1