Subiect "punctaj anual pensie" Deschis de mihaela puscoci la data: 05/12/2013 10:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj anual pensie
Scris de: mihaela puscoci la data: 05/12/2013 10:56am
Gen:F
Data nasterii:03.11.1953
Stagiul de cotizare:38ani
Alte date:
Intrebare: 1. Inteleg din raspunsul dvs.ca la trecerea de la pensia anticipata la pensia de limita de varsta se produce o transformare din oficiu. nu se mai reface calculul pensiei finale? Se emite decizia fara sa se tina cont de stagiile care nu au fost luate in calcul la pensia anticipata? Nu va reiesi un alt punctaj al pensiei?
2. La convorbirea avuta la audienta la casa de pensii in legatura cu depunerea la dosarul de pensie a diplomei de absolvire a studiilor superioare, dar la seral, mi s-a spus ca va fi luata in calcul ca stagiu asimilat; de unde pot sti daca acest stagiu exista in calculul pensiei, cum il identific?
3. In cazul in care eu in continuare am nedumeriri asupra modului de calcul al pensiei, credeti ca este justificata depunerea unei cereri la implinirea varstei cu precizarea perioadelor cand nu s-au luat in calcul sau astept decizia si apoi ajung la cerere de recalculare?
4. Am deschis deja actiune in justitie pentru contestatia mea si am primit termen 31.03.2014. Vi se pare normal sa ajungem la actiuni in justitie pentru drepturi care nu se iau in calcul conform legii 263/2010? De ce nu se nu se repara greseala facuta la emiterea legii? Decizia nr. 19/2011 a ICCJ nu face decat sa ne priveze de drepturi banesti si sa amane refacerea unui calcul care trebuia sa fie corect de la aplicarea legii 263/2010.
Va multumesc mult pentru precizari.
Re: punctaj anual pensie
Scris de: la pensie la data: 05/13/2013 4:49am
1. Transformarea pensiei anticipate in pensie pentru limita de varsta se face din oficiu (fara cerere) la indeplinirea conditiilor pentru pensie pentru limita de varsta. Atunci pensia va fi recalculata prin introducerea in calcul a stagiilor asimilate care nu au fost luate in calcul pensiei anticipate. Evident ca pentru a se face aceasta recalculare trebuie sa existe la dosarul pensiei actele doveditoare.
2. In art 49 alin (1) litera b) din legea pensiilor se prevede ca se asimileaza stagiului de cotizare si perioada necontributiva in care “a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar”
Deasemeni daca in perioada in care ati urmat cursurile universitare la seral ati realizati si alte venituri acestea nu se pot cumula deoarece nu sunt prevazute in art 97 alin (2) din legea pensiilor 263/2010
Puteti sesiza daca a fost luata in calcul perioada studiilor universitare daca in capitolul stagii de cotizare din decizia de pensionare la rubrica “Stagii asimilate” este trecuta perioada cat ati urmat studiile universitare.
3 Consideram ca este opotun sa faceti observatii asupra modului de calcul numai dupa ce luati la cunostinta acest mod de calcul.
4. Nu avem nicio competenta sa raspundem la intrebarile de la acest punct mai ales pentru faptul ca ni le punem si noi asemenea dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1