Subiect "Diferenta de pumcte intre calculul cu programul gratuit si cel a l casei de pensii. nu realizez de unde provine diferenta de punctaj!" Deschis de Sabo Alexandru la data: 05/12/2013 1:24pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Diferenta de pumcte intre calculul cu programul gratuit si cel a l casei de pensii. nu realizez de unde provine diferenta de punctaj!
Scris de: Sabo Alexandru la data: 05/12/2013 1:24pm
Gen:B
Data nasterii:28 iunie 1948
Stagiul de cotizare:01.08.1968 pana la 31.01.2007. 01.02.2007 pana in 28.1.2012, pensie de boala gr. II.
Alte date:
Intrebare:Casa de pensii a calculat 48.28408 total puncte. Cu aceleasi date ale Casei de Pensii, am calculat 56.260 puncte cu programul gratuit LaPensie.con.De unde rezulta aceasta diferenta?
Re: Diferenta de pumcte intre calculul cu programul gratuit si cel a l casei de pensii. nu realizez de unde provine diferenta de punctaj!
Scris de: la pensie la data: 05/13/2013 7:58am
Am verificat datele introduse de dv in programul de pensie si avem urmatoarele observatii:
Ati descghis doua programe .
- In programul deschis pe un alt nume dar cu datele din acest mesaj presupunem ca sporurile pe care le-ati intodus sunt corecte pentruca nu avem elementele necesare analizei, decat pentru sporul de vechime anterior lui aprilie 1992 care este introdus corect .
In rest ati comis o eroare care trebuie indreptata. selectand codul “P2” in loc de codul “L” in perioada februarie 2007 - noiembrie 2012 cat ati beneficiat de pensie de invaliditate
Codurile P1, P2, P3 se utilizeaza numai pentru calculul pensiilor de invaliditate pe perioada stagiului potential.
In cazul pensiilor pentru limita de varsta perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate se asimileaza stagiului de cotizare si se selecteaza codul “L” introducand in loc de salariu pensia primita.
- In programul deschis pe numele dv eroarea mai mare este in luna de incepere a programului, ianuarie 1969, in care ati selectat codul “O” care inseamna salariul orar, in schimb la salariu ati introdus salariul lunar si astfel ati obtinut un punctaj lunar cu cca 11 puncte mai mare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1