Subiect "Pensie de invaliditate" Deschis de Dorin la data: 05/13/2013 7:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie de invaliditate
Scris de: Dorin la data: 05/13/2013 7:00am
Gen:B
Data nasterii:ianuarie 1970
Stagiul total de cotizare realizat:30 ani 1 luna si 9 zile.
Din care:
1)In sistemul public:21 ani 7 luni si 4 zile.
-in conditii normale de munca:5 ani 7 luni si 23 zile;
-in grupa 1-a(Legea nr.3/1977):10 ani 11 luni si 11 zile;
-stagiu aferent grupe/conditii de munca:5 ani 0 luni.
2)In sistemul de aparare:8 ani 6 luni si 5 zile.
- in conditii normale de munca:0 ani 7 luni si 1 zile;
- in conditii speciale de munca:4 ani 8 luni si 19 zile;
-perioade asimilate(stagiul militar obligatoriu):1 an 2 luni si 15 zile.
Nr. total puncte realizate:29,15623 din care:
-nr.puncte realizate in sist. public-cond.normale de munca:14,34206;
-nr.puncte realizate in in sist. de aparare:6,00462;
-nr.puncte corespunzatoare pensiei suplimentare:1,46127;
-nr.puncte suplimentare pentru grupe/conditii de munca:7,34827.
Alte date:Pensie de invaliditate(militar):din ianuarie 2012.
Intrebari:Mi-au fost acordate punctele suplimentare pentru grupe/conditii de munca atat pana-n 01 aprile 2001 cat si pana-n ianuarie 2012 cand am intrat in pensie de invaliditate?
Dupa cat timp se recalculeaza perioada asimilata( pensia de invaliditate) luandu-se in calcul ca salariu cuantumul pensiei de invaliditate?
Cand se aplica indicele de corectie stabilit prin OUG nr.1/2013? Trebuie facuta cerere catre Casa Sectoriala a M.A.I.?
Re: Pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 05/14/2013 2:08am
Pensia de invaliditate se recalculeaza numai in cazul cand se modifica gradul de invaliditate sau cand aceasta se transforma in pensie pentru limita de varsta.
Indicele de corctie acordat stabilit conform OUG 1/2013 trebuia sa fie aplicat incepand cu pensia pe luna martie 2013. Daca nu v-a fost aplicat indicele de corectie cereti explicatii Casei Sectoriale MAI de pensii.
Re: Pensie de invaliditate
Scris de: Dorin la data: 05/14/2013 10:39am
Va multumesc pentru competenta raspunsurilor si va doresc succes in continuare,insa,as dori sa va rog,daca sa poate, sa-mi raspundeti si la prima intrebare("Mi-au fost acordate punctele suplimentare pentru grupe/conditii de munca atat pana-n 01 aprile 2001 cat si pana-n ianuarie 2012 cand am intrat in pensie de invaliditate? ").
Inca odata,multumesc si felicitari pentru tot ceea ce faceti!Sanatate si liniste sufleteasca intregului colectiv!
Re: Pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 05/15/2013 3:34am
Presupunem ca ati primit punctajele suplimentare pentru stagiile de cotizare in grupele de munca atat in perioada din sistemul public cat si cel militar . Presupunerea noastra se bazeaza pe faptul ca atat in perioada din sistemul public cat si cel militar ati realizat in medie cate un punct pe an si deci pentru perioadele in gr I de munca si conditii speciale de 15 ani si 7 luni trebuia sa primiti annual aproximativ cate 0,5 puncte si ati primit cca 7,35 puncte
Va multumim pentru cuvintele frumoase si va dorim si noi multa sanatate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1