Subiect "grupa II (nu am stagiu complet ce cotiz)" Deschis de Marin Stefan la data: 05/14/2013 3:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupa II (nu am stagiu complet ce cotiz)
Scris de: Marin Stefan la data: 05/14/2013 3:20am
Gen:M
Data nasterii:15.02.1956
Stagiul de cotizare:17 ani
Alte date:din care 6 ani in gr.II ;din 2004 si pana in prezent sunt pensionat de boala,gr II.
Intrebare:Care este varsta de pens.pt.lim.de varsta(pana cand trebuie sa merg la expertiza ? Va multumesc !
Re: grupa II (nu am stagiu complet ce cotiz)
Scris de: la pensie la data: 05/14/2013 8:42am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 15 februarie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 6 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada cat beneficiate de pensie de invaliditate.
Pentru stagiul de 6 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece nu aveti indeplinit stagiul complet de cotizare de 35 ani (pana acum aveti cca 27 ani si 6 luni). Este posibil sa-l realizati in ultimul an si sa beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu pana la 1 an.
Nu beneficiati de scutirea de a va prezenta la comisia de expertiza din aceeasi cauza ca nu aveti stagiul complet de cotizare si nici nu il puteti realiza deoarece pentru aceasta scutire nu se ia in calcul la stagiul de cotizare perioada cat beneficiati de pensie de invaliditate. Deci veti merge la comisia de expertiza a capacitatii de munca pana la iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 65 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1