Subiect "Drept Pensie de Urmas ?" Deschis de Bogdan la data: 05/14/2013 7:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Drept Pensie de Urmas ?
Scris de: Bogdan la data: 05/14/2013 7:54am
Buna ziua, as dori sa stiu daca pensia de urmas se cuvine mamei mele in circumstantele de mai jos:
tatal a murit in 2011 in urma unei boli/cancer pancreatic la varsta de 57 de ani, avand aprox 33 de ani stagiu de cotizare. Mama are varsta de 58 de ani si nu are nici un venit,iar din cauza osteoporozei nu se mai poate angaja. Are aprox 11 ani stagiu de cotizare.

As dori sa stiu daca aceasta situatie se poate incadra in "ART. 86
(2) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta si de durata casatoriei, daca decesul sotului sustinator s-a produs ca urmare a unui accident de munca sau a unei boli profesionale si daca nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie ori daca acestea sunt mai mici de 35% din castigul salarial mediu brut, prevazut la art. 33 alin. (5)."

In caz afirmativ as dori sa stiu care este procedura pentru obtinerea acestei pensii. Va multumesc mult.
Re: Drept Pensie de Urmas ?
Scris de: la pensie la data: 05/15/2013 2:05am
Mama dv are dreptul la pensie de urmas conform art 86 alin (2) din legea pensiilor 263/2010 numai daca boala tatalului dv a fost declarata boala profesionala, adica s-a stabilit ca boala a aparut datorita conditiilor de munca.
Re: Drept Pensie de Urmas ?
Scris de: Bogdan la data: 05/15/2013 3:50am
Cine/cum se poate dovedi/stabili ca cancerul pancreatic este considerat o boala profesionala aparuta din cauza conditiilor de munca? Mentionez ca a lucrat toata viata ca bucatar pe vapor transport marfuri.
Multumesc mult pentru raspuns.
Re: Drept Pensie de Urmas ?
Scris de: la pensie la data: 05/16/2013 1:19am
Definirea, cercetarea, declararea si inregistrarea bolilor profesionale se fac conform legii 90/1996 Legea protectiei muncii.
Declararea bolii profesionale se face de catre medicul unitatii sanitare care acorda asistenta sanitara angajatilor si nu credem ca se poate face retroactiv.
Re: Drept Pensie de Urmas ?
Scris de: Bogdan la data: 05/17/2013 2:10pm
Buna ziua, mama a fost la casa de pensii din constanta iar anajatele de la ghiseele de acolo i-au spus ca nu are nici un drept si ca trebuie sa astepte pana indeplineste varsta. In acest caz ce este de facut ?
Multumesc frumos
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1