Subiect "Daca , iesind la pensie partiala anticipata, beneficiez de reintregirea pensiei , la data cind a si fi iesit , cu reducera datorita grupei, sau la limita de virsta?" Deschis de Chiuchiu Angelica la data: 05/15/2013 3:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Daca , iesind la pensie partiala anticipata, beneficiez de reintregirea pensiei , la data cind a si fi iesit , cu reducera datorita grupei, sau la limita de virsta?
Scris de: Chiuchiu Angelica la data: 05/15/2013 3:59am
Gen:feminin
Data nasterii:22 05 1957
Stagiul de cotizare 30 ani si 10 luni
Alte date: La limita de virsta ar trebui sa ma pensionez la 60 ani si 9 luni adica febr. 2018. Beneficind de reducerea de 3 ani si 6 luni( 16 ani grupa a 2a) ar trebui sa ma pensionez pe 22 aug. 2014. Daca la sfrsitul perioadei de somaj 26 oct. 2013 ma pensionez anticipat partial , cind se face reintregirea pensiei, in aug 2014 sau in febr, 2018? Conditia de "pensionata anticipat" imi da voe sa mai lurez pe undeva? poate in timp semai poate gasi ceva...??
Intrebare:
Re: Daca , iesind la pensie partiala anticipata, beneficiez de reintregirea pensiei , la data cind a si fi iesit , cu reducera datorita grupei, sau la limita de virsta?
Scris de: la pensie la data: 05/16/2013 1:28am
Pensia anticipata partiala nu poate fi cumulata cu salariul realizat cu contract de munca.
Daca cereti pensie anticipata partiala la sfarsitul perioadei de somaj aceasta se transforma in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea, la data cand obtineti aceasta pensie cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca adica in 22 august 2014.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1