Subiect "refuz luare dosar de pensionare" Deschis de subas lenuta la data: 05/16/2013 10:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
refuz luare dosar de pensionare
Scris de: subas lenuta la data: 05/16/2013 10:23am
Gen:f
Data nasterii:04.01.1955
Stagiul de cotizare:17 ani si 5 luni
Alte date:5anisi 4luni grupa1,3ani si 2luni grupa2,8 ani si11 luni fara grupa
Intrebare:mi-a fost refuzat dosalul pentru ca, data iesiri la limita de varsta este 4.01.2015..s-a procedat corect?si cum trebuie sa procedez,mi-a spus ca nu am calculu anilor lucrati este datoriea mea sa-mi calculez ori a lor?
Re: refuz luare dosar de pensionare
Scris de: la pensie la data: 05/17/2013 1:22am
Asa cum v-am explicat in raspunsul anterior dosarul de pensie anticipata partiala a fost refuzat pentruca nu aveti stagiul de cotizare de 30 ani ci va lipsesc 9 ani si 4 luni.
Probabil la incercarea dv de a depune dosarul au avut loc mai multe reprosuri reciproce si din aceasta cauza v-ati suparat.
Judecand insa fara suparare mai intai trebuia ca dv sa va interesati daca aveati dreptul la pensie anticipata partiala si apoi sa intocmiti dosarul de pensionare, Astfel evitati multe eforturi si suparari.
Cei de la Casa de pensii aveau obligatia sa va verifice conditiile de pensionare adica si stagiul de cotizare si au facut-o la depunerea dosarului pentruca atunci v-ati dus dv la ei. Insa mai aveau si obligatia sa va explice politicos motivul respingerii si se pare ca nu au facut-o.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1