Subiect "multumesc pentru raspuns.." Deschis de subas lenuta la data: 05/17/2013 1:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
multumesc pentru raspuns..
Scris de: subas lenuta la data: 05/17/2013 1:49am
comform raspunsului primit relatat mai jos am facut demersul,primul spune ca am dreptu cu o reducere de 1 an si 6 luni..lucrand 100%in conditii deosebite ,mediu radioactiv,iar ultimul raspun ca nu am...va multumes pentru raspuns...
Intrebare:Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in gr de munca, in 04 ianuarie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” iar cele in grupa II cu “conditii deosebite”. Informatia privind echivalarea stagiului dv de gr I o obtineti de la unitate la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca
Pentru stagiile de 5 ani si 4 luni in gr I si 3 ani si 2 luni in gr II beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 33 ani si 1 luna.
Conform prevederilor legii unitare a pensiilor 263/2010 aveti 2 variante de pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu de 5 ani in conditii speciale si 3 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni si va puteati pensiona cu pensie pentru limita de varsta de la varsta de 57 ani si 6 luni adica din 04 iulie 2012.
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu de 8 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni adica in 04 iulie 2013
Re: multumesc pentru raspuns..
Scris de: la pensie la data: 05/17/2013 6:25am
Regretam ca am contribuit si noi la aceasta neintelegere
Nu vrem sa o aducem ca scuza dar noi am raspuns la datele date de dv in primul mesaj, adica stagiul de cotizare de 29 ani si 5 luni, neobservand ca in repetarea mesajului ati modificat stagiul de cotizare. Daca faceti modificari trebuie sa le semnalati pentruca uneori suntem obligati sa analizam cuvant cu cuvant pasaje intregi ca sa vedem daca au fost modificate datele si in final sa constatam ca sunt identice si din eroare s-a repetat mesajul.
Incaodata ne cerem scuze pentru eroare.
Re: multumesc pentru raspuns..
Scris de: subas lenuta la data: 05/17/2013 8:14am
la pensie :
Regretam ca am contribuit si noi la aceasta neintelegere
Nu vrem sa o aducem ca scuza dar noi am raspuns la datele date de dv in primul mesaj, adica stagiul de cotizare de 29 ani si 5 luni, neobservand ca in repetarea mesajului ati modificat stagiul de cotizare. Daca faceti modificari trebuie sa le semnalati pentruca uneori suntem obligati sa analizam cuvant cu cuvant pasaje intregi ca sa vedem daca au fost modificate datele si in final sa constatam ca sunt identice si din eroare s-a repetat mesajul.
Incaodata ne cerem scuze pentru eroare.[Nu mi sa raspuns la intrebare ,nu sunt lamurita lasam eroarea,va rog sa-mi raspundeti!!..Am primit 3 raspunsuri favorabile,si unu nefavorabil!!!Doresc sa stiu concret pot iesi la pensie pe 4 iulie 2013 ? Da ori NU
Re: multumesc pentru raspuns..
Scris de: la pensie la data: 05/17/2013 8:24am
Raspunsul corect este acesta:
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 04 ianuarie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiile de 5 ani si 4 luni in gr I si 3 ani si 2 luni lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 20 ani si 8 luni.
Pentru stagiile de de 5 ani si 4 luni in gr I si 3 ani si 2 luni lucrati in grupa II echivalate cu conditii deosebite nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece nu aveti realizat stagiul complet de cotizare de 30 ani Va lipsesc 9 ani si 4 luni
Din acelasi motiv al nerealizarii stagiului complet de cotizare de 30 ani nu puteti beneficia nici de pensie anticipata partiala.
Re: multumesc pentru raspuns..
Scris de: subas lenuta la data: 05/17/2013 8:34am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc de raspuns..o zi buna va dores..
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1