Subiect "punctajul pentru facultate" Deschis de STELUTA FOTEA la data: 05/18/2013 3:25pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctajul pentru facultate
Scris de: STELUTA FOTEA la data: 05/18/2013 3:25pm
Gen:f
Data nasterii:17.12.1950
Stagiul de cotizare:39 de ani
Alte date:data pensionarii 17.07.2009
Intrebare:
unde apare in decizia de pensionaresau anexa punctajul pentru facultatea facuta la zi;
daca am mai lucrat dupa pensionare se aplica majorarea pct de pensie, deoarece am ajuns la 42ani de cotizare
Re: punctajul pentru facultate
Scris de: la pensie la data: 05/22/2013 1:17am
In decizia de pensionare nu ete consemnat punctajul pentru studii universitare. Acesta este consemnat in buletinul de calcul al pensiei daca ati primit un astfel de document anexat la decizia de pensionare.
Acest punctaj poate fi calculat pe site cu programul de calcul pensie. Pentru acesata deschideti un program asa cum explicam noi la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/logare.php
Dupa ce introduceti datele personale in pagina de intrare apasati butonul “Continuare” si in paginile anuale selectati codul “F” pe perioada studiilor universitare fara a introduce salarii
Daca aveti dificultati reveniti si daca ne dati perioada studiilor universitare va calculam noi acest punctaj.
Daca ati lucrat dupa pensionare cu contract de munca puteti oricand cere recalcularea pensiei. Pentru perioasa dupa aprilie 2001 nu trebuie sa prezentati adeverinta cu sumele pentru care ati platit CAS deoarece Casa de pensiii are aceste date.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1