Subiect "intrebare" Deschis de oancea grigore la data: 05/19/2013 4:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: oancea grigore la data: 05/19/2013 4:46am
Gen:m
Data nasterii:1956
Stagiul de cotizare:27 ani
Alte date:19 ani gr 1 minerit
Intrebare:la ce varsta poate iesi la pensie si va rog frumos care este punctajul suplimentar pentru cei 19 ani lucrati in minerit
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 05/22/2013 1:33am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Prezentarea stagiului de cotizare lucrat in minerit este incompleta deoarece acest stagiu se incadreaza in conditii speciale numai daca afost lucrat cu minim 50 % in subteran. Noi asa am facut calculul. Daca presupunerea noastra este gresita reveniti si precizati grupa de munca cu care a fost asimilata (conditii deosebite sau conditii speciale)
Pentru stagiul de 19 ani lucrat in conditii speciale beneficiaza de un spor de vechime de 9 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizeaza un stagiu total de cotizare 36 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 19 ani lucrat in conditii speciale beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu 9 ani si 6 luni si se poate pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1