Subiect "pensia de invaliditate" Deschis de Craciun Neculai la data: 05/22/2013 1:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia de invaliditate
Scris de: Craciun Neculai la data: 05/22/2013 1:48am
Gen:M
Data nasterii:26.08.1960
Stagiul de cotizare: 8 ani 4 luni si 10 zile in care este inclusa si armata
Alte date: 2ani .10 luni lucrati in grupa I de munca ,ar iesi un spor de un an,presupun
Intrebare:va rog sa-mi spuneti daca este sansa obtinerii unei pensii de invaliditate ,deoarece mi-am pierdut capacitatea de munca urmare unui "accident vascular la cap" de asemenea fac investigatii pt suspiciune de diabet.Sanatate va doresc!
Re: pensia de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 05/23/2013 12:59am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 26 august 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Actuala lege a pensiilor acorda pensie de invaliditate numai daca se indeplineste conditia unui stagiu necesar in functie de varsta. Dv va incadrati in limitele de varsta 49 la 53 ani cand stagiul necesar este de 23 ani iar dupa varsta de 53 ani stagiul de cotizare necesar devine 25 ani
Grupa I a existat numai inainte de aprilie 2001 si conform legii pensiilor de atunci (3/1977) nu se acorda spor de stagiu decat pentru stagii de minim 5 ani
In acest caz dv nu puteti realiza stagiul de cotizare necesar si nu puteti obtine pensia de invaliditate.
Singura sansa a dv este ca prevederile actualei legi a pensiilor in privinta stagiului de cotizare necesar sa fie modificate prin eliminarea acestuia. Aceasta modificare se intentioneaza sa fie propusa parlamentului spre discutare dar nu stim daca si cand va fi realizata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1