Subiect "pensie de invaliditate nerevizuibila" Deschis de IDU DORINA la data: 05/22/2013 9:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invaliditate nerevizuibila
Scris de: IDU DORINA la data: 05/22/2013 9:24am
Gen:f
Data nasterii:22-08-1958
Stagiul de cotizare:28ani5luni13zile
Alte date:la 01-06 2006 m-am pensionat gr3 de atunci pana in prezent am luceat cu 4ore platind asigurari in acest an la 10mai am fost la comisia de expertiza anuala mi s-a spus ca in 2014 sa aduc alta decizie de la casa de pensii pt a fi nerevizuibila am fost si mi s-a spus ca vechimea acumulata se adauga cand voi avea varsta standard de pensionare nu inteleg
Intrebare:revin cu alta intrebare de ce nu se adauga acesti ani respectiv 3,5ani la stagiul de cotizare pt ca in 2014 sa pot fi nerevizubila? multumesc anticipat.
Re: pensie de invaliditate nerevizuibila
Scris de: la pensie la data: 05/23/2013 7:49am
Ne pare rau dar asa cum v-am explicat in raspunsul anterior nici in prevederile legii pensiilor 263/2010 si nici in Normele de aplicare a acestei legi aprobate prin HG 257/2011 nu este o precizare cum se ia in calculul stagiului de cotizare (ca stagiu) pe perioada lucrata cu jumatate de norma.
Exista prevederi ca stagiile asimilate pe perioada cat se beneficiaza de pensie de invalidate precum si sumele castigate cu contract de jumatate de norma sunt luate in calculul punctajului pensiei numai la pensia pentru limita de varsta.
Din ce cauza functionarii de la Casa de pensii nu iau in calculul stagiului de cotizare o perioada lucrata nu putem preciza noi ci puteti cere explicatii celor de la casa de pensii unde puteti depune o contestatie catre Comisia Centrala de Contestatii in care sa cereti sa vi se precizeze prevederea legala care precizeaza ca acest stagiu nu se ia in calcul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1