Subiect "PENSIONAREA" Deschis de PIRVU DUMITRU la data: 05/23/2013 2:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIONAREA
Scris de: PIRVU DUMITRU la data: 05/23/2013 2:19am
Gen:MASCULIN
Data nasterii:16.05.1954
Stagiul de cotizare:37 ANI
Alte date:26,7 ANI LUCRATI IN GRUPA a-2-a
Intrebare:CIND POT SA IMI DEPUN DOSARUL PT. A MA PENSIONA?
IN CE AN? PT. CA AM FOST LA OFICIUL DE PENSII DE UNDE APARTIN, SI RASPUNSUL A FOST, INCA NU VA INCADRATI PT. PENSIE. IMI PUTETI SPUNE SI CE ACTE IMI TREBUIE PT. DOSAR? MULTUMESC FOARTE MULT.
Re: PENSIONAREA
Scris de: la pensie la data: 05/23/2013 12:55pm
Trebuia sa precizati cand ati foet la Casa de pensii.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 16 mai 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 26 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 6 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 43 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 26 ani lucrat in gr II, echivalat cu conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si puteati sa va pensionati cu pensie pentru limita de la varsta la varsta de 59 ani adica din 16 mai 2013.
Lista complecta a actelor pe care trebuie sa le contina dosarul de pensie pentru limita de varsta le gasiti la adresa urmatoare :
http://www.pensiiprahova.ro/prestatii/pensii/limita-de-varsta/acte-necesare/
Re: PENSIONAREA
Scris de: PIRVU DUMITRU la data: 05/23/2013 1:25pm
Gen:masculin
Data nasterii:16.05.1954
Stagiul de cotizare:37 ANI
Alte date: 26,7 ANI GRUPA a-2-a
Intrebare:MULTUMESC DE RASPUNSUL ANTERIOR DAR
MA-TI INTREBAT CIND AM FOST LA CASA DE PENSII
AM FOST ACUM IN 16.05.2013 PT. CA MA-M INTERESAT SI EU PRIN CUNOSTINTELE MELE SI AM AFLAT CA AS AVEA REDUCERE DE ANI PT. CA AM LUCRAT IN GRUPA A2-A. DAR RASPUNSUL A FOST CA NU MA INCADREZ PT. PENSIONARE, SA MAI INCERC PESTE VREO 2 ANI.
AS PUTEA SA MERG IN AUDIENTA LA DIRECTORUL OFICIULUI DE PENSII? CE MA SFATUITI. MULTUMESC
Re: PENSIONAREA
Scris de: la pensie la data: 05/24/2013 12:51am
Noi credem ca aceasta intarziere provine de la stagiul de cotizare in grupa II de munca. Fie acest stagiu nu este recunoscut in totalitate fie nu ati lucrat in procent de 100 % (poate ati lucrat in procent de 70 %) din programul normal de lucru in conditii de grupa II de munca.
Pentru a lamuri situatia nu trebuie sa mergeti in audienta la directorul Casei de pensii ci sa analizati cu atentie adeverinta pentru stagiul in grupa de munca sau sa mergeti din nou la ghiseul Casei de pensii si sa fiti mai atent la motivarea pe care o da functionarul de la ghiseu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1