Subiect "pensie caz de boala" Deschis de iulia t la data: 05/23/2013 3:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie caz de boala
Scris de: iulia t la data: 05/23/2013 3:35am
Gen:M
Data nasterii:28.02.1959
Stagiul de cotizare: 34 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua! intrebarea mea este dca tatal meu poate beneficia de pensie, in conditiile in care nu a lucrat in ultimul an cu contract, deci nu a cotizat nimic si nici nu a beneficiat de ajutor de somaj in ultimul an, deoarece si-a dat demisia de la ultimul sau loc de munca. in ultimul timp se simte foarte rau si doctorul i-a spus ca la problemele pe care le are poate iesi la pensie pe caz de boala. dar are acest drept? si ce pensie poate sa aiba? va multumesc si multa sanatate tuturor!
Re: pensie caz de boala
Scris de: la pensie la data: 05/23/2013 1:40pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 28 februarie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru a putea beneficia de pensie de invaliditate trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii :
- Pentru varsta dansului sa aiba un stagiu de cotizare necesar peste 25 ani, conditie pe care o indeplineste.
- Sa fie asigurat social. Pentru a fi asigurat social trebuie sa fie angajat iar daca nu este angajat sa incheie cu Casa de pensii un contract de asigurare sociala. Contractul de asigurare sociala poate fi incheiat numai pe cateva luni necesare pentru a se adresa cu cerere de expertizare a capacitatii de munca de catre Comisia de expertiza de pe langa Casa de pensii de care apartine domiciliul lui prezentand un dosar medical cu actele necesare.
- Sa fie incadrat de comisia de examinare a capacitatii de munca in unul din gradele de invalidate. Comisia de expertiza il va incadra in unul din gradele de invaliditater daca i s-a diminuat capacitatea de munca sub 50 % .
Numai in conditiile indeplinirii conditiilor de mai sus va putea sa depuna dosar de pensie de invaliditate.
Nu putem aprecia valoarea pensiei deoarece aceasta depinde de salariile avute pe toata perioada lucrata.
Daca are datele necesare poate calcula valoarea pensiei cu ajutorul programului gratuit de site-ul nostru.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1