Subiect "Spor grupa II de munca" Deschis de moga la data: 05/23/2013 7:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Spor grupa II de munca
Scris de: moga la data: 05/23/2013 7:57am
Gen:F
Data nasterii:03.05.1954
Stagiul de cotizare:41 ani
Alte date:
Intrebare:Lucrez in invatamantul superior si mentionez ca primesc un spor de 15% timp de 9 luni pe an, deoarece lucrez efectiv cu studentii in conditii deosebite. In anul 2014 voi iesi la pensie si as dori sa stiu daca cele 9 luni/an se considera in grupa a II-a.Am o vechime in Invatamantul superior de 24 de ani. Cu multumiri
Re: Spor grupa II de munca
Scris de: la pensie la data: 05/24/2013 7:39am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 03 februarie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 6 luni.
Grupa II de munca a existat inainte de aprilie 2001 si incadrarea in aceasta grupa s-a facut de catre angajatori pe locuri de munca intocmindu-se o documentatie de incadrare in conformitate cu prevederile legale de atunci.
Dupa aprilie 2001 denumirea grupelor s-a schimbat astfel ca grupa echivalenta grupei II s-a numit “conditii deosebite” iar incadrarea s-a facut asemanator prin intocmirea unei documentatii cu avizele si aprobarile necesare. Deci sfatul nostru este sa va adresati institutiei la care ati lucrat pentru a va confirma daca s-a intocmit o astfel de documentatie.
Noi nu cunoastem sa existe in listele anexate actelor normative un loc de munca din invatamant incadrat in gr II de munca sau conditii deosebite.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1