Subiect "Cand pot depune actele pentru pensionare anticipata?" Deschis de Nicolae Mihai la data: 05/25/2013 5:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand pot depune actele pentru pensionare anticipata?
Scris de: Nicolae Mihai la data: 05/25/2013 5:46am
Gen:M
Data nasterii:23.10.1954
Stagiul de cotizare:37
Alte date:22 ani incadrati in grupa a II-a de munca
Intrebare:Care este varsta standard de pensionare in cazul meu si cand pot depune actele pentru pensionare? Anticipata sau la limita de varsta?,avand in vedere ca la simularea efectuata pe acest site la reducerea varstei de pensionare a rezultat ca pentru cei 22 ani de munca gr.II obtin o reducere de 5 ani a varstei standard de pensionare.Multumesc,
Re: Cand pot depune actele pentru pensionare anticipata?
Scris de: la pensie la data: 05/27/2013 1:22am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 23 octombrie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 22 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 42 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 22 ani lucrat in gr II, echivalat cu conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita la varsta la varsta de 60 ani adica in 23 octombrie 2014.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1