Subiect "valorificare inscrisuri" Deschis de velciu la data: 05/25/2013 6:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
valorificare inscrisuri
Scris de: velciu la data: 05/25/2013 6:43am
Gen:m
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
As dori daca puteti sa imi dati o explicatie referitor la urmatoarea situatie:
In ianuarie 2013 am depus dosarul de pensionare pt. invaliditate gr.III. La primirea deciziei am constatat ca nu mi s-a luat in calcul toata perioada lucrata in grupa a-II de munca,respectiv 12.06.1984-21.09.1985 si 29.01.1989 -31.12.1989(4ani si 2l)-incris facut in cartea de munca (lucrat in grupa aIIa de munca in procent de 100%) pentru perioada mentionata ca drepturi acordate conform HG1223/1990, ci numai pt. perioada pana in 16.06.1987(1an,7luni si 26z)cu specificatia ca nu este mentionat in cartea de munca ca am lucrat 10 ore/zi in conditii de santier, intemperii, pentru restul perioadei.??
Deasemenea, din luna Mai 2010 am fost disponibilizat cu salarii compensatorii platite din fondul de salarii, la care a fost retinuta si virata, catre Casa de pensii, contributia de asigurari cf. legii la data aceea, fapt certificat prin adeverinta depusa la dosar si cu toate acestea nu apare ca au fost luate in calcul.??
Sunt oare situatii normale?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Re: valorificare inscrisuri
Scris de: la pensie la data: 05/27/2013 2:19am
HG 1223/1990 reglementarea incadrarea in gr II de munca a unor locuri de munca sau activitati din domeniul constructii montaj si actele doveditoare trebuie sa contina precizari privind conditiile in care ati lucrat. Daca in carnetul de munca nu sunt specificate aceste comditii incercati daca este posibil sa obtineti o adeverinta de la angajator sau de la cel care administreaza arhiva de personal a angajatorului in care sa se specifice aceste conditii.
Daca nu reusiti sa obtineti adeverinta incercati sa faceti o contestatie la Comisia Centrala de Contestatii (aceasta se depune tot la registratura Casei de pensii)
In privinta salariilor compensatorii situatia este neclara. La disponibilizari se acorda salarii compensatorii platite lunar o anumita perioada de timp pentru care se plateste CAS numai pentru angajat (cca o treime din total CAS angajat+ angajator). In aceasta situatie se ia in calculul pensiei numai o treime din sumele primite lunar ca salariu conpensatoriu.
In cazul in care la disponibilizare ati primit o prima conform contractului colectiv de munca in cuantum de un anumit numar de salarii (pe care unii o numesc gresit salarii compensatorii) aceasta se plateste integral la disponibiliszare, pentru aceasta se plateste integral CAS angajat + angajator si intra integral in calculul pensiei.
Re: valorificare inscrisuri
Scris de: velciu la data: 06/05/2013 10:09am
Gen:m
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc pentru raspuns,dar as dori daca se poate niste lamuriri suplimentare:
1)-Dupa cum am aratat, in rugamintea anterioara, perioada inscrisa in cartea de munca este de 4ani si2l (inscris facut ca -lucrat in grupa aIIa de munca in procent de 100%- pentru toata perioada conform HG1223/1990) intrebarea este de ce a fost luat in calcul doar pana la data de 16.06.1987/adica 1an 7luni si 26zile
2)-Cat priveste "salariile compensatorii" intradevar au fost platite integral dupa disponibilizare, in cuantum de un numar de salarii- probabil au fost asimilate unei prime, pentru care au fost retinute si virate CAS angajat + angajatorcatre casa de pensii si cu toate acestea nu au fost luate in calcul! Oare de ce si ce pot face?
Rugamintea mea este daca puteti sa-mi spuneti conform caror prevederi legale trebuiau oprite contributii CAS si implicit exista [b]obligatia legala de a fi luate in calcul.
[/b]
Cu respect,
Re: valorificare inscrisuri
Scris de: la pensie la data: 06/07/2013 3:36am
1 Nu putem sa va precizam cauza luarii in calcul a unui stagiu de cotizare in grupa de munca mai mic decat cel inscris in carnetul de munca. Dv pentru acest stagiu trebuia sa prezentati o adeverinta de la angajator conform unui anumit model si nu stim daca a fost respectat acest model. Sfatul nostru este sa mergeti la Casa de pensii sa cereti lamuriri si daca nu va satisfac faceti contestatie la Comisia Centrala de Contestatii.
2. Nici in privinta sumei primite la disponibilizare nu avem toate elementele necesare analizei. Pentru a fi luate in calcul aceste sume trebuiau sa fie platite in ultima luna de activitate. Daca ele au fost platite in alta luna ulterioara depunerii dosarului nu puteu fi luate in calcul ci vor fi luate in calcul la calculul pensiei pentru limita de varsta sau in cazul schimbarii gradului de invaliditate. Si pentru aceasta este bines a cereti informatii suplimentare la Casa de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1