Subiect "Pensie sau nu?" Deschis de Stefan la data: 05/25/2013 10:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie sau nu?
Scris de: Stefan la data: 05/25/2013 10:44am
Gen:M
Data nasterii:19.03.1953
Stagiul de cotizare:31 ani si 7luni
Alte date:21 ani si 7 luni in grupa II de munca 100%
Intrebare: Pe simulatorul de pe site se pare ca as putea iesi la pensie la 60 ani si 6 luni, adica septembrie 2013.Stiind acest lucru, am pus o intrebare "neoficiala" la Casa de Pensii si am primit un raspuns ciudat, pot iesi la pensie,la limita de varsta, in septembrie 2014. As dori sa-mi spuneti si parerea d-voastra. Pt. anii de munca in grupa II este suficient ca este scris pe cartea de munca, sau am nevoie si de o adeverinta? As mai avea de adaugat ca am studii superioare 5 ani, la zi, iar inaintea studiilor am efectuat stagiul militar cu termen redus 8 luni, acestea inaintea incadrarii in munca.Puteti sa-mi spuneti daca perioada respectiva se ia in considerare in vederea iesirii la pensie si cum? Multumesc anticipat.
Re: Pensie sau nu?
Scris de: la pensie la data: 05/27/2013 2:46am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 19 martie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 21 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile asimilate pentru studii universitare si stagiu militar si realizati stagiul total de cotizare de 42 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 21 ani lucrat in gr II, echivalat cu conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita la varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in 19 septembrie 2013.
In privinta parerii noastre privind calculul celor de la Casa de pensii este ca trebuia sa cereti explicatii celui ce a facut acest calculul. Daca acesta a vazut documentele dv este posibil sa fi avut motive sa nu va recunoasca stagiul de cotizare indicat de dv ci un stagiu cuprins intre 16 si 18 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1