Subiect "pensie anticipata" Deschis de buda lucian la data: 05/27/2013 3:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: buda lucian la data: 05/27/2013 3:43am
Gen:b
Data nasterii:18 dec 1958
Stagiul de cotizare:35 ani, 2 luni
Alte date:
Intrebare:-va multumesc pt raspunsul anterior(am inteles perfect), dar nu mi-ati raspuns la partea a doua a intrebarii, adica daca ma afecteaza(pecuniar) faptul ca incepand de-acum si pana la implinirea varstei de pensionare anticipata(si normala)nu depun nicio contributie la CAS ?- adica ,se iau in calcul(la calcularea punctajului) si anii in care n-am contribuit cu nimic, sau dupa indeplinirea stagiului complet de cotizare numai conteaza?-avand in vedere ca salariul meu actual este "bunicel",(2600)ar fi bine sau nu sa mai ma angajez cu o suma mult mai mica(sa zicem 800)?
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/27/2013 8:44am
Ne cerem iertare pentru faptul ca am scapat din vedere ultima intrebare.
Pozitia noastra privind incheierea unui contract de asigurare sociala cu casa de pensii si plata unei contributii lunare, este ca se justifica aceasta numai daca este nevoe sa se completeze stagiul de cotizare pentru a realizea stagiul necesar deschiderii unui drept. In cazul dv va lipseste un stagiu de cotizare de 7 ani si 10 luni pentru a realiza stagiul de cotizare de 43 ani si a beneficia de pensie anticipata, nediminuata.in loc de pensie anticipata partiala diminuata cum aratam in raspunsul anterior. Adica sa contribuiti cu o suma minima lunara (acum de cca 250 lei) timp de 7 ani si 10 luni pentruca sa beneficiati de pensie anticipata (fara diminuare) un an in cazul in care stagiul de gr I a fost echivalat cu conditii speciale sau trei ani in cazul in care stagiul de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite.
Influenta contributiei lunare platite pe contract de asigurare sociala la valoarea pensiei este mai mica decat avantajul pe care l-ati avea daca depuneti aceste contributii lunare intr-un cont bancar.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1