Subiect "pensie anticipata" Deschis de Vercocilenco ion la data: 05/27/2013 5:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: Vercocilenco ion la data: 05/27/2013 5:47am
Gen:masculin
Data nasterii:12.04.1952
Stagiul de cotizare:31 ani, din care 2 ani si 10 luni conditii de munca deosebite si 6 ani,2 luni,16 zile gr.I(la Lupeni),plus inca 3 ani somaj
Alte date:
Intrebare:Cand poate iesi la pensie?
Multumesc.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/28/2013 3:13am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 12 aprilie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Aceasta informatie o obtineti de la angajatorul la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca. Daca ati lucrat in procent de minim 50 % in subteran a fost echivalat cu conditii speciale
Pentru un stagiul de 6 ani in gr I de munca si 2 ani in conditii deosebite beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru somaj si realizati un stagiu total de cotizare de 37 ani si 6 luni.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 sunt 2 variante de pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
Daca stagiul dv de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru 6 ani in conditii speciale si 2 ani in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani adica in 12 aprilie 2014
Daca stagiul dv de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiul de 9 ani in conditii deosebite de munca beneficiati reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani si 6 luni adica in 12 octombrie 2015
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1