Subiect "Care pensie este mai mare" Deschis de Anda la data: 05/27/2013 9:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Care pensie este mai mare
Scris de: Anda la data: 05/27/2013 9:13am
Gen:F
Data nasterii:iunie 1954
Stagiul de cotizare:33ani, 3 luni, 23 zile pana la pensia de invaliditate
Alte date: inginer, pensie invaliditate gr 2 din apr 2009
Intrebare:
Buna ziua, cred ca dupa anii in care nu v-am mai scris, ati ramas aceeasi echipa care sa raspunda prompt tuturor necunoscutelor noastre, cititorii dvs .
Deoarece la inceputul lui 2014 va trebui sa optez pentru o forma sau alta de pensie, va rog sa-mi spuneti cum pot calcula care pensie va fi mai mare, cea de invaliditate sau cea de pensie la limita de varsta? Multumesc anticipat pentru sfatul dvs.
Re: Care pensie este mai mare
Scris de: la pensie la data: 05/28/2013 4:42am
Ne bucura sa auzim ca ati ramas cu o parere buna despre noi si apelati la noi atunci cand aveti nevoie Aceasta este ratiunea noastra de a mentine acest site dupa puterile noastre.
Conform actualei legi a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in martie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 6 luni.
Dupa cum observati data iesirii la pensie pentru limita de varsta nu s-a modificat prin noua lege a pensiilor.
Transformarea pensiei de invaliditate in pensie pentru limita de varsta conform noii legi a pensiilor se face din oficiu fara cerere si tot din oficiu se acorda pensia avantajoasa dintre cele doua fara a mai fi necesar sa va calculati pensia pentru limita de varsta si sa optati dv pentru cea avantajoasa.
Oricum in cazul dv, care aveati deja realizat stagiul complet de cotizare la optarea in anul 2009 pentru pensia de invaliditate pensia, pentru limita de varsta va fi mai mare.
Dar totusi daca doriti sa va faceti un calcul preliminar al pensiei pentru limita de varsta acesta poate fi facut cu programul de pe site mai simplu decat cel facut de dv acum cca 4 ani pentru pensia de invaliditate
Acest calcul in principiu se face adaugand la punctajul obtinut la pensia de invaliditate a punctajului realizat pe perioada cat ati beneficiat de pensia de invaliditate. Ultimul este echivalent unei persoane care a lucrat pe aceiasi perioada cu un salariu egal cu pensia dv.
Trebuie sa fiti putin atenta daca in perioada 2009 - 2013 ati primit punctaje suplimentare pentru stagii lucrate in grupa de munca.
Pentru mai multa siguranta procedati astfel :
1 Deschideti un program de calcul asa cum ati procedat si in 2009
2. Introduceti datele personale la care :
- Introduceti in caseta “Data inceperii activitatii” data obtinerii pensiei de invaliditate.
- In caseta “Punctaj asigurari sociale “ introduceti punctajul total realizat din decizia de pensie de invaliditate. Daca ulterior ati primit punctaj suplimentar pentru stagii in grupele de munca pentru usurare in aceasta caseta introduceti un punctaj rezultat din inmultirea punctajului mediu de pe cuponul de pensie primit recent cu stagiul complet de cotizare de 29,5 ani
Ex 2,7 X 29,5 = 79,65 puncte
In acest caz in ultima caseta punctaj suplimentar grupe de munca nu introduceti nimic.
3 Intrati in program si pe perioada cat ati beneficiat de pensie pentru invaliditate selectati codul “L” iar in coloana salarii introduceti valoarea pensiei primite.
Valorile pensiei primite le gasiti pe cupoanele de pensie primite lunar, daca le-ati pastrat sau le puteti determina retroactiv facand urmatorul calcul :
Valoarea pensiei = punctajul mediu anual X valoarea punctului de pensiei din luna respectiva
Ex In luna septembrie 2009: 2,3 X 718,40 = 1753 lei
Dinamica valorii punctului de pensie o gasiti pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/dinamica-valorii-punctului-de-pensie.php
Daca aveti dificultati reveniti si va vom ajuta.
Re: Care pensie este mai mare
Scris de: Anda la data: 06/09/2013 4:07am
Gen:
Data nasterii:1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:inginer
Intrebare:
Sunt placut surprinsa sa constat ca raspunsul pe care mi l-ati oferit este atat de complet si apreciez munca pe care o depuneti din dorinta de a raspunde concret si documentat intrebarilor noastre. Multumesc pentru raspunsul dvs amplu.
Re: Care pensie este mai mare
Scris de: Anda la data: 06/09/2013 4:27am
Gen:
Data nasterii:1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:inginer
Intrebare: Am urmat pasii pe care mi i-ati recomandat dar la marcarea anului "inceperea activitatii"- adica intrarea la pensie de invaliditate, coloana pentru selectarea anului se desfasoara doar pana in anul 1999 si mie imi trebuie anul 2009.Voi inchide programul si voi incerca mai tarziu, poate se selecteaza si anii dupa 2000.
Re: Care pensie este mai mare
Scris de: la pensie la data: 06/10/2013 6:52am
Aceasta nu trebuie sa va impiedice in incercarea dv.
Selectati oricare an din cei care sunt accesibili iar in program introduceti date numai din anul 2009 cand ati intrat in pensie de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1