Subiect "calcul pensie" Deschis de Draghici elena la data: 05/27/2013 12:39pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Draghici elena la data: 05/27/2013 12:39pm
Gen:
Data nasterii:1962
Stagiul de cotizare:33 ani pana la data de 01.09.2014
Alte date:22 ani conditii speciale
am introdus datele in programul dumneavoastra ce calcul pensie;
IntreLuni introduse: 397
Punctaj Total: 47.97617
Punctaj Pensie: 1.91905
Punct pensie: 762.10 RON
Estimare pensie: 1463 RON:
Intrebare;nu stiu unde trebuie sa trec valoarea punctajului pentru conditii speciale
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 05/28/2013 8:02am
Credem ca mai intai trebuie sa discutam cu dv ce pensie vreti sa va calculati
Daca aveti stagiu de cotizare de 22 ani in conditii speciale aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in februarie 2014. Dar din discutiile anterioare stim ca de fapt dv ati lucrat doua stagii in grupa I si un stagiu in grupa conditii speciale. Din cele doua stagii in gr I numai cel lucrat in proportie de 100 % a fost echivalat cu conditii speciale iar stagiul de 10 ani si 11 luni lucrat in proportie de 80 % a fost echivalat cu conditii deosebite si in acest caz aveti un stagiu de 11 ani si 1 luna in conditii deosebite si 10 ani si 11 luni in conditii speciale, iar pentru acestea puteti beneficia de reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si 6 luni si pensionarea cu pensie pentru limita de varsta in august 2017.
Verificand datele introduse de dv in programul de calcul avem urmatoarele observatii :
1 In pagina de intrare ati selectat gresit “Da” in caseta “25 ani in conditii speciale”. Nu mai dezvoltam motivul pentru care este gresit. Selectati “NU”
2 In caseta “Punctaj suplimentar grupa de munca” in care trebuie sa introduceti punctajul suplimentar pentru stagiile in grupele de munca ati introdus un punctaj mic probabil numai de proba. Aici va trebui sa introduceti punctajul despre care ne intrebati dar trebuie sa-l introduceti corect. Pe acesta il putem calcula noi dupa ce faceti corectiile indicate de noi si dupa ce ne reconfirmati stagiile lucrate in grupele de munca I si conditii speciale
3 In interiorul programului nu ati introdus sporul de vechime inainte de aprilie 1992 determinat asa cun explicam noi pe forum la pagina de la adresa:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am determinat noi acest spor pe care il dam mai jos iar dv il introduceti in coloana sporuri in % astfel:
Intre august 1984 – iulie 1986 3 %
Intre august 1986 – iulie 1991 6 %
Intre august 1991 – martie 1992 9 %
4. In afara sporului de vechime indicat de noi la punctual 3 ati mai introdus foarte multe sporuri in % si suma fixa. Este corecta introducerea lor numai daca nu sunt incluse in salariul introdus si daca prezentati adeverinte pentru aceste sporuri.
5 Deoarece programul de calcul calculeaza inca cu stagiul complet de cotizare calculat conform vechii legi a pensiilor trebuie sa corectati rezultatul final astfel :
- Calculati punctajul mediu anual al pensiei impartind punctajul total la stagiul complet de cotizare al dv determinat conform legii actuale a pensiilor adica 32 ani si 10 luni ( 32,83333) si retineti 5 zecimale.
Ex 50/32,83333=1,52284 puncte.
- Calculati valoarea pensiei inmultind punctajul mediu anual cu valoarea punctului de pensie din perioada in care calculati.
Ex acum valoarea punctului de pensie este de 762,10 lei
1,52284x 762,10=1160,55 rotunjit 1161 lei
Re: calcul pensie
Scris de: Draghici elena la data: 05/31/2013 2:45pm
v-am transmis pe i-mail adeverintele de grupa si castiguri cu rugamintea sa-mi verificati calculele efectuate de mine,
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1