Subiect "cerere pensionare" Deschis de Sandu Roxana la data: 05/28/2013 5:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cerere pensionare
Scris de: Sandu Roxana la data: 05/28/2013 5:24am
Gen: Masculin
Data nasterii: 16.10.1954
Stagiul de cotizare: 42 ani (1 an somaj + 1 an armata)
Alte date: 15 ani (gr.II) - detinem adeverinte pentru certificare vechime in munca cu grupa II
Intrebare: Am rugamintea sa ma informati in privinta unui calcul privind varsta legala de pensionare, precum si pentru o pensionare anticipata (chiar partial, daca este posibil). Totodata as dori sa stiu daca este posibil, in conditiile in care se poate obtine o pensionare anticipata, ce presupune dosarul de pregatire pentru pensionare.
Pentru mai multe detalii, va rog trimiteti-mi un mail pe adresa mai sus mentionata. Datele mai sus mentionate sunt cele ale tatalui meu.
Re: cerere pensionare
Scris de: GIGI la data: 05/28/2013 7:08am
Se poate pensiona anticipat la 60 de ani fara penalitati si la pensie definitiva la 62 de ani cu sporul aferent grupei.
Re: cerere pensionare
Scris de: la pensie la data: 05/28/2013 9:42am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 16 octombrie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 15 ani lucrati in gr II beneficiaza de un spor de vechime de 3 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 45 ani si 9 luni.
Pentru stagiul de 15 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite, beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si se poate pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani adica in 16 octombrie 2016
Are dreptul la pensie anticipata, nediminuata la varsta de 60 ani adica in 16 octombrie 2014
Lista complecta a actelor pe care trebuie sa le contina dosarul de pensie pentru limita de varsta le gasiti la adresa urmatoare :
http://www.pensiiprahova.ro/prestatii/pensii/anticipata/acte-necesare/
Ne pare rau dar nu va putem transmite raspunsul pe mail, noi raspundem cu prioritate pe site.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1