Subiect "pensie anticipata" Deschis de feldiorean alexandru la data: 05/28/2013 8:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: feldiorean alexandru la data: 05/28/2013 8:45am
Gen: M
Data nasterii: 17 07 1954
Stagiul de cotizare: 37 ani si 10 luni
Alte date: 24 ani si 3 luni lucrati in grupa 2
Intrebare::Care este varsta standard de pensionare in cazul meu si cand pot depune actele pentru pensionare anticipata sau la limita de varsta?,avand in vedere ca la simularea efectuata pe acest site la reducerea varstei de pensionare a rezultat ca pentru cei 24 ani de munca gr.II obtin o reducere de 5,5 ani a varstei standard de pensionare.
Multumesc,
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/29/2013 2:12am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 17 iulie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 24 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 6 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 43 ani si 10 luni.
Pentru stagiul de 24 ani lucrat in gr II, echivalat cu conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita la varsta la varsta de 59 ani si 6 luni adica in 17 ianuarie 2014.
Pensia anticipata, fara penalizare este dezavantajoasa pentru dv pentruca o puteti obtine la varsta de 60 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1