Subiect "pensionare pe caz de boala" Deschis de Vali la data: 05/29/2013 6:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare pe caz de boala
Scris de: Vali la data: 05/29/2013 6:51am
Gen: masculin
Data nasterii:06.04.1966
Stagiul de cotizare: 12 ani
Alte date:
Intrebare: Am probleme mari cu spatele, pot iesi la pensie de boala?
Re: pensionare pe caz de boala
Scris de: la pensie la data: 05/30/2013 2:11am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 06 aprilie 2031 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru a beneficia de pensie de invaliditate (de boala cum spuneti dv) trebuie in principal indeplinite doua conditii :
1. Daca din cauza bolii capacitatea dv de munca a scazut sub 50 % trebuie sa va prezentati la Comisia de Expertiza a Capacitatii de Munca prezentand actele medicale care demonstreaza boala de care suferiti. Aceasta comisie este organizata pe langa fiecare Casa Judeteana (sau de Sector) de Pensii.
In urma expertizei aceasta comisie va incadreaza in unul din cele trei grade de invaliditate care va dau dreptul sa cereti pensie de invaliditate.
2 Conform art 73 din legea pensiilor 263/2010 daca suferiti de o boala obisnuita aveti dreptul sa cereti pensie de invaliditate daca pana la data prezentarii la comisia de expertiza a capacitatii de munca ati realizat un anumit stagiu de cotizare in functie de varsta. Dv va incadrati in intervalul de varsta de 45 la 49 ani si trebuie sa aveti un stagiu de cotizare necesar de 20 ani, conditie pe care nu o indepliniti.
In prezent nu se pune conditie de stagiu de cotizare necesar pentru cei care sufera de urmatoarele boli : accidente de munca, boli profesionale, neoplazii, schizofrenie si SIDA.
Exista intentia sa se modifice legea si sa se elimine conditia de stagiu de cotizare necesarsi pentru bolile obisnuite insa nu stim cand se va face aceasta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1