Subiect "In ce data pot iesi la pensie anticipata /normala" Deschis de petru la data: 05/30/2013 3:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
In ce data pot iesi la pensie anticipata /normala
Scris de: petru la data: 05/30/2013 3:21am
Gen:masculin
Data nasterii:12.07.1953
Stagiul de cotizare:33 ani, 10 luni, 22 zile
Alte date:
grupa 1 (100%) - 10 ani 7 luni 29 zile
grupa 2 8 ani, 5 luni, 20 de zile
conditii normale: 6 ani, 28 zile
stagiu asimilat 1an, 5 luni, 5 zile
stagiu aferent grupa 1 si 2 - 7 ani, 3 luni
Intrebare: Cand as putea sa ies la pensia pentru limita de varsta? Dar la pensie anticipata? Daca ies la pensie anticipata cat voi avea pensia? Cuantumul pensiei anticipate se transforma in pensie pentru limita de varsta atunci cand indeplinesc conditiile pt limita de varsta, cand implinesc 65 de ani sau nu se modifica deloc?
Am primit raspunsuri diferite la aceste intrebari de aceea as dori sa stiu cand imi pot depune dosarul.
Multumesc anticipat
Re: In ce data pot iesi la pensie anticipata /normala
Scris de: la pensie la data: 05/31/2013 1:32am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in gr de munca, in 12 iulie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” iar cele in grupa II cu “conditii deosebite”. Informatia privind echivalarea stagiului dv de gr I o obtineti de la unitate la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 aveti 2 variante de pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu de 10 ani in conditii speciale si 6 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta atunci cand va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani (va lipseste 1 an, 1 luna si 8 zile).
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu de 17 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 6 luni adica in 12 ianuarie 2015 daca va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani.Va lipseste 1 an, 1 luna si 8 zile.
In varianta a doua aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata dupa varsta de 60 ani daca va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani. Va lipsesc 2 ani, 7 luni si 13 zile deoarece la stagiul de cotizare pentru aceasta pensie nu se ia in calcu stagiul asimilat (probabil pentru stagiul militar).
Daca in ultima perioada ati beneficiat de pensie de invaliditate aceasta perioada este asimilata cu stagiu de cotizare si se ia in calcul si la pensia pentru limita de varsta si la pensia anticipata partiala
Nu putem aprecia valoarea pensiei deoarece aceasta depinde de salariile dv pe perioada lucrata si deasemeni nu putem calcula nici diminuarea pensiei anticipate partiale deoarece aceasta depinde de data cand realizati stagiul complet de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1