Subiect "calcul pensie" Deschis de corodeanu eugen la data: 05/30/2013 3:40pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: corodeanu eugen la data: 05/30/2013 3:40pm
Gen:m
Data nasterii:8.12.1956
Stagiul de cotizare:44 ani,6luni,19zile din care in cond.normale de lucru 6ani,2luni,15zile,in conditii speciale,22ani 1 luna,perioade asimilate 5ani,9luni,4zile,mi s-a redus cu 11 ani data iesiri la pensie si am iesit in data de 01.02.2011 cu Legea 263/2010.
Alte date:
Intrebare:Am incercat sa fac un calcul cu ajutorul programului dvs.avand de la Casa de pensii toate contributiile si toate sporurile insa pentru cei 22 ani lucrati in conditii speciale nu stiu cum sa inscriu in tabelul dvs. majorarea cu 50% a punctului de pensie.Va multumesc.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 05/31/2013 3:59am
Programul de calcul nu a fost adaptat prevederilor noii legi a pensiilor privind modul de calcul al punctajului suplimentar pentru stagiul in grupa de munca si pentru a face un calcul corect va propunem doua solutii :
1 Daca aveti specificat pe decizia de pensionare punctajul suplimentar in grupa de munca si considerati ca este calculat corect il introduceti in pagina de intrare in caseta “Punctaj suplimentar grupa de munca”
2 Daca nu aveti specificat pe decizia de pensionare punctajul suplimentar in grupa de munca sau nu aveti incredere ca a fost calculat corect ne comunicati noua perioada exacta in care ati lucrat in gr I si in conditii speciale si va calculam noi punctajul suplimentar care apoi il introduceti in caseta indicata la punctul 1.
Am verificat datele introduse de dv in program si avem o singura observatie si anume aceea ca ati selectat gresit “Da” in caseta din pagina de intrare “25 ani in conditii speciale”. Selectati “Nu” deoarece reducerea stagiului complet de cotizare pentru 25 ani in conditii speciale nu mai este prevazuta in actuala lege si chiar daca ati fi iesit la pensie inainte de 01 ianuarie 2011 nu puteati beneficia de aceasta reducere pentruca aveti 22 ani in conditii speciale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1