Subiect "pensie la limita de virsta" Deschis de DELCA DANIELA la data: 05/31/2013 2:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de virsta
Scris de: DELCA DANIELA la data: 05/31/2013 2:01am
Gen:F
Data nasterii;11/06/1954
Stagiul de cotizare:41 ANI
Alte date:1 AN SI 8 LUNI CONDITII GRELE DE MUNCA;SPOR DE FIDELITATE TRECUTE IN PROCENTE IN CARTEA DE MUNCA PANA IN ANUL 1999;ADEVERINTA CU ACORDUL GLOBAL;COMPENSATIILE TRECUTE IN CARTEA DE MUNCA.
Intrebare:DACA PENTRU COMPENSATII NU AM ADEVERINTA MAI TREBUIE SA SCOT?PENTRU CONDITIILE GRELE DE MUNCA CU CAT MI SE REDUCE PERIOADA DE PENSIONARE?
Re: pensie la limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 05/31/2013 4:03pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 11 martie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 6 luni.
Nu se acorda reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de 1 an si 8 luni in conditii grele inainte de aprilie 2001 pentruca reducerea varstei de pensionare se face numai daca ati lucrat in grupele I sau II de munca dar daca aceste stagii sunt mai mari de 2 respectiv 5 ani.
Daca sumele primite drept compensatii sunt trecute in carnetul de munca impreuna cu salariile tarifare si apoi sunt cumulate si este trecuta suma totala nu trebuie sa mai prezentati adeverinta separata cu aceste sume.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1