Subiect "Data iesire pensie diminuata de numarul de copii crescuti" Deschis de Neacsu Florina la data: 05/31/2013 6:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Data iesire pensie diminuata de numarul de copii crescuti
Scris de: Neacsu Florina la data: 05/31/2013 6:31am
Gen:Feminim
Data nasterii:15.06.1955
Buna ziua,
Stiu ca in anii precedenti era o lege prin care daca indeplineai cerinta de a avea nimini 3 copii crescuti pana la 10 ani era posibilitatea de a iesi mai devreme la pensie.
As dori daca se poate mai multe detalii cu privire la aceasta lege,daca mai e valida,exact cu ce perioada se diminueaza varsta de pensionare.
Actuala legislatie nu mai prevede nici un beneficiu pentru mamele care au nascut si crescut un anumit numar de copii
In cazul in care actuala legislatie nu mai prevede nici un beneficiu pentru copii crescuti as dori sa stiu cand pot atunci iesi la pensie in mod normal?
Re: Data iesire pensie diminuata de numarul de copii crescuti
Scris de: la pensie la data: 06/01/2013 7:36am
Pana in 31 decembrie 2010 a fost in vigoare legea pensiilor 19/2000 care prevedea pentru femei o reducerea a varstei de pensionare in functie de numarul de copii nascuti si crescuti pana la varsta de 10 ani. Aceasta lege a fost abrogata si inlocuita incepand cu 01 ianuarie 2011 de catre legea pensiilor 263/2010 care nu mai contine o astfel de prevedere.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 15 iulie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Nu ati dat stagiul de cotizare care era necesar analizei situatiei dv
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, daca aveti stagiul complet de cotizare de 30 ani si 1 luna. Daca ati cere aceasta pensie in 15 iunie 2013 diminuarea ar fi de 27,75 %
Aveti dreptul la pensie anticipata nediminuata daca aveti stagiul de cotizare de 38 ani si 1 luna.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1