Subiect "pensie cu reducerea varstei?" Deschis de violeta barbir la data: 05/31/2013 6:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie cu reducerea varstei?
Scris de: violeta barbir la data: 05/31/2013 6:36am
Gen:m
Data nasterii:23 aprilie 1955
Stagiul de cotizare:27 ani si 5 luni si apoi 13 ani de pensie de invaliditate
Alte date: a lucrat cei 27 ani si 5 luni in conditii de grupa aII a
Intrebare:cand poate depune cerere pentru trecere de la pensie de invaliditate la pensie cu reducerea varstei, daca se poate?
Re: pensie cu reducerea varstei?
Scris de: la pensie la data: 06/01/2013 7:57am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 23 aprilie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Formularea dv privind stagiul de cotizare in grupa de munca este confuz noi am luat in calcul nu faptul ca a lucrat in conditii de gr II ci ca are acest stagiu lucrat in gr II (adica are adeverinta in acest sens)
Pentru stagiul de 27 ani lucrati in gr II beneficiaza de un spor de vechime de 6 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada cat a beneficiat de pensie de invaliditate si realizeaza stagiul total de cotizare de 47 ani si 2 luni.
Pentru stagiul de 27 ani lucrat in gr II echivalata cu conditii deosebite, beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si poate sa se pensionasze cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani adica in 23 aprilie 2014.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1