Subiect "cand ies la pensie" Deschis de marin stefana la data: 05/31/2013 11:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand ies la pensie
Scris de: marin stefana la data: 05/31/2013 11:59am
Gen:femeie
Data nasterii:4 iunie 1956
Stagiul de cotizare:10 ani 1 luna si 2 zile
Alte date:din 1986 si pana acum sunt pe caz de boala gradul 2 fara drept de munca,din 2007 sunt nerevizuibila si tot din 2007 am avut si handicap gradul 2 accentuat pana an 15 mai 2013.
Intrebare:pot sa ies la limita de varsta?si la ce varsta? si daca la cei 27 de ani de cand sunt pensionata se adauga vreun procent de vechime la cei 10 ani 1 luna si 2 zile.
Re: cand ies la pensie
Scris de: la pensie la data: 06/01/2013 8:32am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 04 noiembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 5 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate este considerat stagiu de cotizare asimilat si intra in calculul pensiei pentru limita de varsta similar unui angajat care pe aceasta perioada a primit un salariu egal cu pensia dv. In schimb la calculul pensiei dv pentru limita de varsta se scade punctajul acordat pentru stagiul potential acordat.
Astfel este posibil ca din calcul punctajul pensiei pentru limita de varsta sa iese mai mic sau mai mare decat punctajul pensiei de invaliditate.
Daca din calcul punctajul pensiei pentru limita de varsta rezulta mai mic decat punctajul pensiei de invaliditate pe care il aveti acum aceasta nu se va diminua ci vi se va pastra.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1